Virtuálny svet

Čo a ako na nete

Ako Facebook ničí mozog

Diskusie, anketové otázky, pokecy a hádky

Kategória:

Dlhodobo si (nielen) vo virtuálnom svete všímam, aký zmätok majú mnohí ľudia v definícii pojmov:
1. (konštruktívna) diskusia,
2. odpovede na anketové otázky,
3. (nezáväzný) pokec a
4. hádky.
Bežne si jednotlivé pojmy zamieňajú (pokec vyhlasujú za diskusiu, diskusiu za hádku atď.), alebo ich dokonca považujú za synonymá.

Nepovolená reklama

Kategória:

V reklamných agentúrach dobre vedia, že najlepšia reklama je odporúčanie. Lepšie povedané, najlepšia reklama je taká, keď služby alebo výrobky odporúčajú ľudia svojim známym.
Zároveň vedia, že čoraz viac spotrebiteľov v praxi odmieta venovať záplave reklamných oznámení svoj ​​čas, a v médiách jednoducho nečítajú alebo nesledujú všetko, čo je označené ako "reklama" či "inzercia".

Netiketa

Kategória:

Človek je tvor spoločenský. Aby ľudia spolu v spoločenstve vychádzali, dohodli si pravidlá správania. V internetovej komunite platí netiketa - čo je zloženina z anglického net (= sieť; častá skratka pre internet) a slova etiketa.
Existuje dostatok literatúry, v ktorej sa autori snažia (viac či menej prijateľnou formou) zhrnúť pravidlá netikety a poradiť, ako sa vyhnúť chybám.
Asi najčastejšie sa cituje desať základných pravidiel netikety z knihy "Netiquette" od Virginia Shae.

Diskusné fóra

Kategória:

Na začiatok dve prekvapujúce informácie :-D.

1. Diskusné fóra existujú na to, aby sa na nich diskutovalo.
2. Diskusia je o vymieňaní si rôznych názorov na preberanú vec/jav, o argumentovaní a protiargumentovaní. Ak nikto nemá (aspoň trochu) iný názor, diskusia sa nekoná.

Flame war - svätá vojna

Kategória:

Citujem z Wikipédie:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Flame_war

Flame war (slovensky tiež svätá vojna, príliš ohnivá diskusia a pod.) je označenie internetovej diskusie, ktorá prekročila hranicu pre účastníkov prínosnej výmeny názorov a stala sa hádkou. Pojem pochádza z anglickojazyčného internetového prostredia, ale v slovenčine sa používa v trochu širšom význame, zahrňujúcom i sväté vojny, ktoré môžu byť v podstate konštruktívne, ale vyhrotené do emotívnej podoby.

Diskusie na webe

Smajlíci a úpravy textu

Kategória:

Ak chcete vložiť do komentára či svojho príspevku smajlíka, hviezdičky pred textom a za textom je treba dávať bez medzery (napr. hviezdička/dirol/hviezdička).
Fungujú aj klasickí bodkočiarkoví smajlíci (napr. na usmiateho smajla dvojbodka/pomlčka/zátvorka), po odoslaní textu sa zmenia na obrázkových.

Kódex diskutujúceho

Kategória:

Na tejto webstránke je zakázané:

1. zverejňovanie príspevkov obhajujúcich, propagujúcich alebo podnecujúcich násilie, fanatizmus, rasizmus, nenávisť ku konkrétnym ľuďom alebo ku skupinám obyvateľov, najmä k etnickým alebo náboženským skupinám. Zakázané je aj zverejňovanie odkazov na webové stránky, ktorých obsah je v rozpore s právnymi predpismi Slovenskej republiky, napríklad stránky propagujúce rasizmus, ponúkajúce nelegálny softvér, a podobne.

Subscribe to RSS - Virtuálny svet