Sebarozvoj

Všetko, čo rozvíja ducha a dušu

Vtáčik Ďoďo a víla Amálka - Rozprávka prvá: Amálka s Ďoďom pomáhajú Žofke

Kategória:

Kde bolo tam bolo, za siedmimi horami, za siedmimi dolinami, bola raz jedna krajina a v tej krajine mestečko. Mestečko bolo celkom malé, ale zato veľmi veľmi staré. A na jeho okraji stál domček. V tom domčeku bývala rodina – ocko, mamka, chlapček a dievčatko. Chlapček sa volal Miško, a bol mladší, a dievčatko Žofka, a bola staršia – mala asi tak 5 rôčkov.

Sila mysle a podvedomia

Kategória:

Krásne a pritom veľmi výstižné zhrnutie podstatného:
https://www.youtube.com/watch?v=FfLqeW_SY4M&feature=youtu.be

... ako na to ...

Kategória:

Dnes som si od kolegyne vypočula vetu: "Neustále sa v tomto vzťahu hľadám."

10 000 hodín

Kategória:

Pri čítaní článku od Vlastimila Mareka som si spomenula na diskusiu, do ktorej som sa pred časom zapojila na materskom fóre. Moji oponenti vtedy tvrdili, že na dosiahnutie želanej zmeny netreba vyvinúť žiadnu činnosť, stačí si priať. Veď zázraky sa predsa dejú.

Nuž, hej, dejú.
Ale (ako som už vtedy napísala), sú zázrakmi preto, že sa dejú skutočne výnimočne. A že považujem za rozumnejšie na čomkoľvek systematicky a dlhodobo pracovať.

13 vecí, ktoré psychicky silní ľudia nerobia

Už sa zasa tešíme na Jééééžiška :)

Kategória:

Ako som už aj v iných blogoch a na iných stránkach písala, Dodko sa neuveriteľne teší na Vianoce, vo svojej izbe má už povešané vianočné ozdoby kdekoľvek, na okne, na skrinkách, tri stromčeky má už ozdobené, svetielka troje a tu je problém.
Napísala som to do kategórie sebarozvoj, lebo mňa toto rozvíja, neviem síce do akej roviny, keďže ostatná rodina mojej reči nerozumie, ale ja som hrdá na to, že používam asertívne techniky.

Moje problémy, tvoje problémy, naše problémy

Kategória:

Veľmi často si všímam, že ľudia veľmi radi riešia cudzie problémy (a to väčšinou vtedy, ak sa ich nikto nepýtal a nežiadal radu). Ono by na tom v podstate nebolo nič zlé, len mnohokrát tým ľuďom potom nezostáva čas na riešenie ich problémov.
Predpokladám, že to je hlavne tým, že cudzie problémy sa riešia veľmi ľahko (najlepšie sa vychovávajú susedove deti), ale na riešenie tých svojich treba vynaložiť čas aj námahu, a to sa nie každému chce.

Hovor za seba

Kategória:

Pred necelým rokom sme šli domov až večer. Náš mladý muž pozrel na tmavú oblohu a povedal: "Je tam len jedna hviezda."
A ja mu na to: "Hovor za seba."
Nebol to náš prvý rozhovor na túto tému, syn sa teda zamyslel a po chvíli sa zasmial: "No vlastne zo Zeme sa dá pozorovať niekoľko miliónov hviezd, ale JA tu a teraz vidím len jednu."

*****

Musíme si pomáhať?

Kategória:

Pomoc druhým je v spoločnosti vnímaná ako ušľachtilá a správna vec. To je aj pravda.
Nie je však pomoc ako pomoc. Ľudia sú totiž všelijakí.

Niektorí ľudia si myslia, že druhým pomáhajú, ale ich pomoc je vlastne trestom („Musí to byť takto a takto, lebo je to jediný správny spôsob!“), a/alebo vydieraním („Pomôžem ti, ale ty musíš urobiť toto a toto...“), a/alebo znásilnením („Pomôžem ti, aj keď ty moju pomoc nechceš!“).

A poslúchaj!

Kategória:

Koľkokrát sme si vypočuli túto vetu ako dieťa od našich rodičov? Keď nás ráno nechávali v škôlke, alebo cez prázdniny u babičky, alebo keď sme nastupovali do autobusu na školský výlet...
A koľkokrát sme to automaticky povedali my vašim deťom? Bez toho, aby sme sa zamysleli nad tým, čo vlastne takto naše deti učíme?

Stránky

Subscribe to RSS - Sebarozvoj