Netiketa

Človek je tvor spoločenský. Aby ľudia spolu v spoločenstve vychádzali, dohodli si pravidlá správania. V internetovej komunite platí netiketa - čo je zloženina z anglického net (= sieť; častá skratka pre internet) a slova etiketa.
Existuje dostatok literatúry, v ktorej sa autori snažia (viac či menej prijateľnou formou) zhrnúť pravidlá netikety a poradiť, ako sa vyhnúť chybám.
Asi najčastejšie sa cituje desať základných pravidiel netikety z knihy "Netiquette" od Virginia Shae.

1. Myslieť na človeka.
V internetovom priestore nie je nik anonymný (aj keď si to mnoho ľudí myslí). Za písmenkami je vždy človek. A tak (ako nás učili už v škôlke) nerobme druhým to, čo by sme nechceli, aby druhí robili nám. Najjednoduchším kritériom pred odoslaním príspevku je spýtať sa sám seba: "Povedal by som to dotyčnému aj do očí?"

2. Správajte se v kyberpriestore rovnako ako v živote.
V kyberpriestore sa prakticky všetko hneď niekde archivuje. Aj keď bloger/ka svoj príspevok vymaže, zapísaný zostáva. A okrem toho - kým je zverejnený, môže si ho množstvo ľudí skopírovať k sebe do počítača. A čítať príspevky na verejnej webovej stránke môže ktokoľvek - manžel/ka, šéf/ka, sused/a, kamarát/ka, predavač/ka z miestych potravín, ale aj (vaše) deti...

3. Dodržujte miestne zvyklosti.
To, čo je na jednom internetovom fóre bežné, je na inom neprípustné. Je vhodné si na novom internetovom fóre najprv niečo prečítať, až potom začať prispievať.

4. Rešpektujte čas a peniaze ostatných obyvateľov kyberpriestoru.
Nikto nemá povinnost odpovedať na argumenty, bez ohľadu na to, či sú správne, chybné, alebo vášnivo podané. Nečakajte, že každý bude ochotný debatovať na tému, ktorá zaujíma vás.

5. Pracujte na svojom image.
Účastníci diskusií nebývajú posudzovaní podľa veku, výzoru, zamestnania - ale podľa kvality svojich príspevkov. Preto sa snažte o ich kvalitu - a to nielen po gramatickej stránke, ale hlavne po obsahovej. Buďte slušní a priateľskí - je zbytočné urážať druhých a vyvolávať konfrontácie.

6. Podeľte sa so znalosťami.
V tom množstve ľudí na internetovom fóre sa (takmer) vždy nájde niekdo, kto je expert v danej problematike. Ak ste to v danej chvíli práve vy, zapojte sa a podeľte sa o znalosti. V budúcnosti, ak budete potrebovat radu alebo informáciu vy, budete mať slušnú šancu ju dostať.

7. Pomáhajte udržiavať flame war pod kontrolou.
Flame war je situácia, kedy niekdo z účastníkov debaty silno presadzuje svoj názor a nezadržuje emócie. V tejto chvíli takt a dodržiavanie pravidel ustupuje stranou.
Netiketa nezakazuje flamewar, aj keď môže porušovať niektoré z pravidel. Flamewar má totiž dlhú tradíciu, ktorú netiketa rešpektuje, a okrem toho uvoľňuje nazhromaždené napätie. Netiketa ale zakazuje predlžovaný flamewar, kedy si niekoľko málo účastníkov debaty neustále vymieňa zúrivé príspevky, ktoré začnú dominovať tónu diskusie a rozkladajú jemnú ekológiu skupiny. Je to k ostatným členom fóra nefér a obťažujúce. Preto sa snažte držať flamewar pod kontrolou, zbytočne ho nepredlžovať, ani nerozširovať.

8. Rešpektujte súkromie.
Pokiaľ vám omylom príde správa, ktorá nebola určená vám, vymažte ju a odosielateľa upozornite na chybu. Bez vážneho dôvodu nezverejňujte súkromnú korenšpodenciu bez súhlasu druhej strany.

9. Nezneužívajte moc.
Tento bod sa týka sa hlavne adminov. Ale aj zakladateľ/ka diskusie má určitú moc - moderuje totiž diskusiu. A to sa dá zvládnuť bez príkazov, zákazov a nariadení - nik z diskutujúcich totiž nie je moderátorovi "podriadený".

10. Buďte tolerantní.
Každý má právo urobiť chybu (aj vy ich robíte); a nie každý pozná pravidlá. A keď niekdo urobí chybu, buďte tolerantní. Ak je to malá chyba, nechajte to tak. A keď vám to veľmi prekáža, reakciu najprv poriadne premyslite. To, že dodržujete pravidlá, vám nedáva právo ich vymáhať od ostatných. Ak sa rozhodnete niekoho upozorniť, urobte to taktne a slušne - najlepšie súkromne. Predpokladajte, že to bol omyl, a/alebo nedorozumenie, nikdy nebuďte arogantní.

Okrem týchto základných desať pravidiel existujú ešte ďalšie a (samozrejme) pribúdajú stále nové.
Spomeniem ešte zopár:
Zlaté pravidlo blogera: "Nikdy nepíš, že končíš."
Na internete sa text písaný iba veľkými písmenami považuje za krik.
Na aspoň čiastočné vyjadrenie emócií máme "smajlíkov". Tá istá veta, napísaná bez nich, je vnímaná čitateľom inak, ako s použitím emotikonov.

Myslím si, že ak drvivá väčšina diskutujúcich dodržiava aspoň základné pravidlá, je to na prospech všetkým.

Kategória:

Komentáre

Pekne, skusim zapamatat.

Ľubka, drvivá väčšina ľudí na nete žiadne takéto traktáty nepotrebuje. Sami dobre vedia, čo áno a čo už nie.

Všetko to tu vypisujem hlavne pre prípad, že by sem náhodou zablúdil nejaký troll. Ťažko sa mu bude argumentovať, ak to tu všetko bude čierne na bielom.
S jedným obzvlášť vytrvalým som mala svojho času dosť práce, a nechce sa mi niečo podobné absolvovať ešte raz. Takže radšej to tu takto preventívne dávam.

no bolo by uplne skvele, keby toto ludia dodrziavali

Súhlasím, bolo by to skvelé :-).

A nech to tu mám pekne pokope, pridám aj najčastejšie námietky, ktorými sa ľudia zvyknú oháňať na svoje "opravedlnenie".

"... ja som nevedel/a!" (nechcel/a vedieť, nezaujímal/a sa, z akéhokoľvek dôvodu som na to kašľal/a...atď.)

V každom ľudskom spoločenstve platia nejaké pravidlá. Inak to nejde – nastal by dokonalý chaos. Nikto nie je povinný sa s tými pravidlami oboznamovať. Ak však z neznalosti (ignorantstva, rebélie, podivnej "zábavy"... atď.) niekto poruší akékoľvek pravidlo v danej spoločnosti, jediný, kto je za to zodpovedný, je dotyčný sám.

Príklad:
http://wanda.atlas.sk/ideme-do-spolocnosti-alebo-co-si-obliect-na-spoloc...
Ak obdržíte oficiálnu pozvánku na spoločenskú udalosť, zvyčajne je na nej v ľavom dolnom rohu uvedené, aký „dress code“, teda spoločenské oblečenie, sa od hosťa vyžaduje. Usmernenie, týkajúce sa oblečenia je záväzné, z čoho vyplýva, že ak predpísané oblečenie nemáte, musíte si ho buď obstarať, alebo sa za neúčasť na podujatí ospravedlniť. V prípade plesu býva toto označenie väčšinou „black tie“, alebo „white tie“. Ak na pozvánke nie je uvedené nič, nejde o elegantnú udalosť a zvyčajne sa jedná o domáci večierok, alebo cocktail party.

Ak sa na spoločenskú udalosť, na ktorú je vyžadovaný "black tie" miesto vo večernej toalete vyberiem v šortkách a tričku s obrázkom Mickey Mouse, tak sa potom môžem poďakovať len sebe, ak ma do sály nevpustia.
Ak sa tam predsa len nejako cez personál prebijem, znova sa môžem poďakovať len sebe, že si na mňa ľudia budú ukazovať prstom a šuškať si, prípadne mi niekto z prítomných rovno príde povedať, že tam pasujem ako päsť na oko.

Prenesiem to do prostredia aj akejkoľvek webstránky, kde môžu ľudia komunikovať.
Nik nie je povinný čítať kódexy na webstránke, ani slušne sa spýtať priamo na stránke, ak (napr.) niečomu nerozumie. Ale ak potom ten niekto niekde narazí na nejaké pravidlo, ktoré na stránke platí – je to jeho problém.

Nie je vinný "vyhadzovač" – ak niekto napr. "vstúpi" na stránku rovno s nepovolenou reklamou (hoci medzi ľuďmi, ktoré niečo také robia, je pomerne dobre známy fakt, že takéto niečo je takmer všade zakázané), jeho príspevok je zmazaný tak rýchlo, ako to len je v možnostiach admina.

Ak niekto príde na stránku a začne (napr.) urážať všetkých do radu, nie je vinný ten, čo na to "ukazuje prstom" (teda slušne upozorní, že sa dotyčný správa nevhodne a že by si mal prečítať kódex diskutujúceho), a nie je vinný ani ten, čo pekne na celú klávesnicu napíše, čo si o dotyčnom myslí (máme slobodu slova, a ak pri tom naplnoklávesnicovaní neprekročí kódex, nie je čo riešiť).

A iste, pravidlá sú všelijaké – napríklad na horu Athos je zákaz vstupu ženám: http://cestovanie.aktuality.sk/clanok/3036/klastor-na-hore-athos-zenam-v...
Môžem si o tom myslieť, čo len chcem; môžem o tom hovoriť kde chcem, a čo chcem, a s kým chcem; môžem to dať do novín; napísať o tom pamflet, či petície rôzneho druhu a všemožne protestovať – ale nikto z osadenstva ostrova nie je povinný mi vyhovieť. Toto pravidlo tam platí storočia a ja som sa narodila ako žena – mám smolu. Na horu Athos sa zrejme nedostanem.

Znova späť na webstránku – (ktorémukoľvek) užívateľovi nemusí na (ktorejkoľvek) webstránke všeličo vyhovovať. Samozrejme, môže protestovať, môže sa sťažovať, môže navrhovať zlepšenia – ale nik nie je povinný okamžite skákať do haptáku len preto, aby bola dotyčný spokojný.

"... ale on/a si začal/a!"

Ľudia sme rôzni. A len na nás a na našom rozhodnutí záleží, ako sa budeme správať. Absolútne každý dospelý a svojprávny človek rozhoduje o svojich ne/činoch sám. Napísať/povedať: "On/ona/ono je na vine, že ja som ne/urobil/a toto a hento," je obyčajná výhovorka.

Ak sa niekto správa (akokoľvek) nevhodne, nie je nutné, aby som to po ňom opakoval/a. On/a si môže začínať, koľko len chce. Je len na mne, či sa (tiež) rozčúlim a začnem „oplácať rovnakou mincou“.

"... a vari on/a môže?"

To je jeho/jej vec, ako sa on/a správa (a jeho/jej problém je aj to, aké jeho/jej správanie má potom následky).
Tvoja vec je, ako sa správaš ty (a tvoj problém potom zase je, aké následky má tvoje správanie).

"...ale ja som to chcela inak!"

Nikto nie je povinný robiť veci tak, ako ty chceš, a vtedy, kedy ty chceš. Nie si stredom vesmíru (tak ako ním nie je žiadny človek na Zemi) a nik nie je povinný skákať ti okolo zadku.

Navyše - úplne každý má právo vidieť svet po svojom. A ty môžeš tie iné videnia sveta považovať za hlúpe, naivné, smiešne, nezmyslené... akékoľvek.
Ale to nič nemení na tom, že to je tak všetko, čo s tým môžeš urobiť.

"...on/a si myslí, že..., on/a je nahnevaná, urazená, zatrpknutá, rieši si svoje komplexy, závidí... atď."

Čo si myslí, a ako sa on/a momentálne cíti, vie len on/a. Pokiaľ nemáš veľmi spoľahlivú vešteckú guľu (alebo pokiaľ neovládaš telepatiu), toto všetko len hádaš.

Mnoho ľudí považuje svoje dojmy za fakty. Ale medzi týmito pojmami je poriadny rozdiel.

A ešte - väčšina doťahovačiek na diskusných fórach je hlavne o tom, že si mnohí neuvedomujú:

1. je veľký rozdiel medzi vyhlásením typu: „Tvoj názor je taký a onaký“ a typu: „Ty si taká a onaká“ – to prvé je (možno aj vášnivá) diskusia, to druhé je osobný útok;

2. cez písmenká sa prenáša iba 7% informácií, ktoré mienil píšuci odovzdať, zvyšok (teda to, čo sa v osobnom styku prenáša tónom hlasu, výrazom tváre, gestikuláciou, rečou tela... atď.) si čítajúci domýšľa - pričom až príliš často „dosadzuje“ píšucemu svoje vlastné emócie, ktoré v danej chvíli prežíva;

3. nikto zo zodpovedných za stránku nie je povinný skákať tak, ako užívateľ píska;

4. tolerancia a rešpektovanie názorov druhých nie sú synonymá slova súhlas - t.j. to, že s niekým nesúhlasím, ešte neznamená, že mu nejako upieram právo na prejav, názor, existenciu... čokoľvek;

5. ak sa niekto chce silou-mocou správať ako trucovité a urazené trojročné dieťa, a/alebo ako vychovávajúci rodič, je to jeho vec a jeho prezentovanie sa, ale nie je nutné mu pri tom „asistovať“ a na takú „hru“ pristúpiť.

nuz geo, ja som barbar, skor zivelna, unavena stara baba, niekedy viac stekam, ako hryziem, a nerada som sa vzdy zucastnovala zarucenych navodov na stastie, pod akymkolvek prispevkom na internete, typu, co mam robit, a popisu situacie, zbezneho, dobre vediac, ze ak nieco napisem v ramci poryvov duse, kadeco, co uz zajtra vidim inak, a pozajtra uz mi je to vobec blbe, ze som to napisala, a popozajtra, ked sa ostatni, nevidiac moj vnutorny postup k pokoju, stale vracaju k povodnemu stavu, a mne je uz blbe z toho vycuvat, tak to este nejako zivim, lebo je to fajn, kolko mam zrazu kamosiek a kamosov, co so mnou suladia, sucitia a zaujimaju sa o mna...... a potom o tri dni, sa vsetko zazracne uladi, ulavi sa mi a celkom presne viem, co mam robit, a kde som urobila chybu.....
A tu ja vidim malinkaty problem, kedy radiaci, diskutujuci, maju pocit, ze tak pekne rychlo to islo, tak to pojde aj inokedy.....
Hovorim aj sama o sebe, teda mojich zaciatkoch na internete, pred hadam 15 timi rokmi, aby bolo jasne......Tak som sa zamyslala, minule, o svojej pravde, objektivnej pravde, a ozaj uzkych ulickach internetoveho mesta idealnych kompozicii ludi klavesnicovych, a viem, ze preto som sa kedysi rozhodla, nieco si precitajuc, a nijako to nekomentujuc, i ked ozaj niekedy ano, aby som netrcala z davu, a skor som napisala calnok o sebe, ako som to ja mala, ako som to citila, ako to nakoniec naozaj bolo....a tu ma napadol archivny clanok o Gustovi, ak dovolis, vytiahnem ho...

Jasne, vyťahuj Good

Barbar, živelná... Čo je na tom?
Vôbec nič *dirol*.

Nikdy si však nikde nenapísala, že za to môže tá, hentá a ešte tamtá virtuálna osoba. A neveštila si z kávovej usadeniny (alebo čohokoľvek iného), akú má kto v danom momente náladu, čo práve robí, a aký konkrétny komplex si práve rieši, a že ty si si nezačala... a tak ďalej.

Stále si myslím, že toto, čo som tu na pol kilometra rozpísala, sú základné veci z ľudského spolužitia, ktoré by mali zvládnuť už deti v predškolskom veku.
Písala som to, lebo X ľudí o týchto veciach nikdy nepočulo (alebo sa tak aspoň správajú) a robia bordel. A na to tu nie som zvedavá.

Opakujem, toto je preventívny pokec, ak by sem náhodou zablúdil nejaký troll.

no to by este chybalo troll ROFL Geo, ludia co sem pribehli, teraz, su tebe znami aj osobne a inak, a velmi, velmi velmi sa tomu tesim, ja skoro nikoho nepoznam, a skoro nic si nepamatam, tak sa snazim, sa nejako uhniezdit v novej situacii, viem, ze ty ma poznas, a dost dobre, a ked nieco napisem, tak to napisem vzdy bez postrannych umyslov nejakych.....
Ale tie pravidla, co pises, su mne dobre zname, len neviem, ci som schopna, ich mat napamati vzdy a stale, su to stale len pismena, a ja niekedy nemam trpezlivost, ci cas, hladat za tym konkretneho cloveka, preto sa hlasim na kurz k tebe a evke Smile

Neboj ništ, všicko sa utrasie za pochodu, a ak náhodou nie, tak bude niečo inšiô Yes 3Wink