Prechody

V rámci pauzy na kávu som našla ďalšie video od toho mladíka, čo hovorí rečou môjho kmeňa: http://www.youtube.com/watch?v=XIsUSWmQY70

Tento rozhľadený mladý muž na príklade z vlastného života hovorí o tom, že prechod od jedného životného postoja k druhému sa spočiatku môže zdať ako ničivý a bolestivý proces.
Mučivé pocity (hnev, zúfalstvo, prázdnota) sú však zdravou súčasťou procesu opúšťania starého, nefunkčného "modelu". Ukazujú nám, že sme v kontakte sami so sebou; pomáhajú nám prijať nové, neznáme budúcnosti; a ísť ďalej inou cestou, ktorá nám (ako dodatočne po "prechode" zisťujeme) vyhovuje omnoho viac.

1. fáza - Nehybnosť
Človek je dlhodobo "zaseknutý" v nejakom (akomkoľvek) životnom postoji (ktorý mu bol často vovychovaný), a niekde, najčastejšie na úrovni podvedomia (alebo na okraji vedomia) vie, že mu (z akéhokoľvek dôvodu) nevyhovuje.

2. fáza A Emocionálna reakcia
Nastáva okamžite a najčastejšie na jednoduchú a priamu otázku niekoho nezúčastneného (ľudia z blízkeho okolia zvyčajne žijú v rovnakej ilúzii ako dotknutý; alebo mu "nechcú ublížiť" a tak nepovedia, čo si skutočne myslia).
V tomto štádiu (ktoré môže trvať aj veľmi dlho, v niektorých prípadoch roky) dotknutý zvyčajne reaguje veľmi prudko, hnevá sa, uráža sa a uráža pýtajúceho sa.

2 . fáza B Minimalizácia
Dotknutý sa snaží sám seba presvedčiť, že pýtajúci sa nemal pravdu, snaží sa (akokoľvek) bagatelizovať jeho pohľad na danú vec/jav/problematiku.
"Semienko" však už bolo "zasiate", je len otázkou času, kedy "vyklíči".

3. fáza Pochybnosti o sebe samom
Veľmi bolestivé štádium, človek si pripadá ako posledný tupoň, skôr-neskôr musí (aspoň) sám sebe priznať, že sa mýlil (v mnohých prípadoch fatálne).

4. fáza Prijatie a opustenie starého JA
Alebo tiež fáza limbo, pocit dokonalej prázdnoty, kedy človek už plne pochopil a prijal omyly "starého" JA, opustil ich, ale ešte sa "nenarodilo" nové JA.

5. fáza Skúšanie
Človek hľadá, ako fungovať po novom - a čo je často pre neho prekvapujúce, zisťuje, že je to zaujímavé a teší ho to. Nachádza nové smery a vytvára si nové hranice.

6. fáza Hľadanie významu
Človek si buduje nové hodnoty, cíti sa slobodne, spokojne a pokojne.

7. fáza Začlenenie
Človek sa úplne "udomácni" v novej pozícii, "vrastie" do nej a vníma ju ako prirodzenú súčasť svojej osobnosti.

Psychologický model prechodu cez sedem stupňov opísala Leonie Sugerman vo svojej knihe Vývoj v priebehu života.

Kategória:

Komentáre

Týmto procesom som prešla za svoj život už X-krát, časom som ho prestala vnímať ako niečo negatívne.
Všetko chce svoj čas, prechody nie sú výnimkou, a už VIEM, že to stojí za to.

(Aj) preto už cielene hľadám, na čo citlivo reagujem (OK, tak na plnú hubu - na aké podnety idem do vývrtky) a potom už pátram, kde mám asi tak niekde v sebe zakopaného psa.