Pink Floyd The Wall

Originálny názov: Pink Floyd The Wall
Velká Británia, 1982, 95 min

Réžia: Alan Parker
Kamera: Peter Biziou
Hudba: Roger Waters
Hrajú: Bob Geldof, Bob Hoskins, Joanne Whalley, Kevin McKeon, Philip Davis, Roger Waters, Jenny Wright, Alex McAvoy, Nell Campbell, Eddie Tagoe, Vincent Wong, Michael Ensign, Gary Olsen, Malcolm Rogers, Albert Moses

Je zamknutý v izbe akéhosi losangeleského hotela a hlavou sa mu preháňajú kľúčové okamihy jeho života. Rocková hviezda Pink, na ktorého koncert sa už možno kdesi vonku schádzajú tisíce fanúšikov. Sedí tu a utápa sa v desivých predstavách a víziách. Scény represií a ľudskej agresivity sa striedajú so stresujúcimi spomienkami na detstvo bez otca, zato s prehnane ochranársky matkou; na školu, pokúšajúcu sa všetkých zomlieť do jednej beztvarej, nemysliace masy; na ženu, ktorá ho zradila. Sedí tu, obohnaný pomyselným ochranným múrom, ktorý si okolo seba kedysi vybudoval, a nevie ako ďalej.

Kultová snímka Pink Floyd The Wall je jednou z mála filmových diel, experimentujúcich s rýdzo hudobnou látkou. Po úspechu javiskového spracovania dvojalbumu populárnej skupiny Pink Floyd sa réžie celovečerného filmu ujal Alan Parker (Sláva, Horiace Mississippi, Evita atď.), ktorý sa tu poetike hudobného tvaru priblížil v kinematografických dejinách úplne ojedinelým spôsobom. Podľa scenára vodcovského ducha skupiny Rogera Watersa vznikol film, ktorý je zmesou symbolických obrazov a animovaných sekvencií, voľne spojených piesňami a situáciami fiktívnej hlavné postavy. Film, ktorý je nadčasovým rozprávaním o osamelosti človeka, aj o najrôznejších múroch, ktoré si okolo seba staviame.

Kategória: