Volanie mora

Originálny názov: Mar adentro
Španielsko / Francúzsko / Taliansko, 2004, 125 min

Réžia: Alejandro Amenábar
Scenár: Alejandro Amenábar, Mateo Gil
Kamera: Javier Aguirresarobe
Hudba: Alejandro Amenábar
Hrajú: Javier Bardem, Belén Rueda, Lola Dueñas, Mabel Rivera, Celso Bugallo, Tamar Novas, Alberto Amarilla, Andrea Occhipinti, Francesc Garrido, Josep Maria Pou, Alberto Jiménez

Ramón je už 30 rokov pripútaný na lôžko a jeho rodina sa o neho stará. Jediný pohľad na svet mu umožňuje iba okno v jeho spálni. Pozerá sa na more, na ktorom sa často plavil, a na ktorom utrpel úraz, ktorý skrátil jeho mladosť. Od tej doby má jediné prianie - dôstojne ukončiť svoj život. Jeho svet je však prevrátený naruby príchodom dvoch žien: Julie, právničky, ktorá mu pomáha v jeho úsilí legálne ukončiť svoj život; a Rose, žena z dediny, ktorá sa ho snaží presvedčiť, že život za to stojí žiť až do konca. Obe ženy sú zaujaté Ramonovy pútavou osobnosťou a sú nútené sa samy seba pýtať po dôvodoch, ktoré ovládali ich životy až potiaľ. Ramón vie, že iba jedna z nich, ktorá ho skutočne miluje, mu pomôže podstúpiť tú poslednú cestu.

Pravdivý životný príbeh Španiela Ramona Sampedra, ktorý 30 rokov viedol kampaň za právo na eutanáziu a za právo na svoju vlastnú smrť.
Film bol na MFF v Benátkach ocenený strieborným levom a cenu Volpi Cup za herecký výkon hlavného predstaviteľa. Film dostal aj Oscara za najlepší cudzojazyčný film.

Kategória: