Útek do divočiny

Originálny názov: Into the Wild
USA, 2007, 148 min

Réžia: Sean Penn
Predloha: Jon Krakauer (kniha)
Scenár: Sean Penn
Kamera: Eric Gautier
Hudba: Michael Brook, Eddie Vedder
Hrajú: Emile Hirsch, Marcia Gay Harden, William Hurt, Jena Malone, Brian H. Dierker, Catherine Keener, Vince Vaughn, Kristen Stewart, Hal Holbrook, Zach Galifianakis, Haley Ramm, Merritt Wever, Bart the Bear, J. Nathan Simmons, Thure Lindhardt, R.D. Call, Signe Egholm Olsen

Málokto z nás má takú odvahu ako Christopher McCandless (Emile Hirsch). Mal dvadsaťdva, keď doštudoval vysokú školu, ale namiesto toho, aby vplával do civilizačného prúdu, ukázal mu vztýčený prostredník a z naivného snílka sa premenil v symbol jednej generácie Američanov. Každý krok jeho cesty z mesta do tej nejsurovšej divočiny sledoval slávny herec Sean Penn, ktorý sa tentoraz uspokojil s rolou režiséra a scenáristu.

Chris McCandless bol skutočným dobrodruhom, ktorého život inšpiroval podobne stavaného spisovateľa Jona Krakauera k napísaniu strhujúcej knižky podľa jeho nájdených denníkových záznamov. Predloha, ktorá pripomína najlepšie dobrodružné cestopisy Jacka Londona, nadchla práve Seana Penna, ktorý sa okamžite po prečítaní rozhodol kúpiť práva a natočiť podľa nej film. "Že chcem natočiť film, som vedel hneď po prvom prečítaní. Tá téma, postavy a prostredie, v ktorom sa príbeh odohráva, si priamo hovorili o to, aby sa objavili na filmovom plátne. Dúfam, že sa mi podarí omotať si divákov okolo prsta rovnako pevne, ako sa to podarilo Krakauerovi s ľuďmi, ktorí to čítali, "hovorí Penn.

Chris sa vymykal odjakživa, ale to, čo urobil bezprostredne po absolvovaní univerzity, ho robí výnimočným i medzi výnimočnými. Všetky svoje úspory venoval charite a s minimálnou výbavou a prípravou vyrazil naprieč Spojenými štátmi na Aljašku, kde chcel vyskúšať život v divočine. Na svojej strastiplnej ceste, počas ktorej mu išlo niekoľkokrát o život, stretol veľa úžasných ľudí, ktoré sformovali jeho pohľad na svet a pomohli v príprave na vstup do chrámu prírody na neľútostnom americkom severe. Naivný mladík sa počas tej cesty pretransformoval v sebavedomého muža, lenže v lone aljašskej divočiny mu ani tento prerod nebol veľmi platný. Splnený sen bohužiaľ niekedy stojí viac než kopu peňazí.

Rovnaký prerod ako jeho hrdina absolvoval aj talentovaný herec Emile Hirsch (Legendy z Dogtownu, Alpha Dog), ktorý musel absolvovať náročnú prípravu, aby Seanovi Pennovi dokázal, že túto cestu dokáže prejsť. Sprevádzajú ho na nej hviezdne mená. Marcia Gay Harden a William Hurt ako jeho rodičia, alebo Vince Vaughn a Catherine Keener ako jeho svojrázni sprievodcovia.

Kategória: