Poselství ze Srdce světa: Varování staršího bratra

Originálny názov: From the Heart of the World: The Elder Brothers' Warning
Velká Británie, 1990, 54 min

Réžia: Alan Ereira

Santa Marta leží na karibskom pobreží Kolumbie, na úpätí hôr. Je centrom pašeráctva a základňou, odkiaľ sa pašuje kokaín do Miami. Za sto dolárov si tu pokojne môžete na deň najať zabijaka. Santa Marta žije obchodom. Ľudia tu chcú zarábať peniaze a byť ako Miami. Kedysi tu však žili Indiáni, ktorí boli celí odetí do zlata. Mali záhrady, polia a mestá. Bola to taironská civilizácia, ktorá tak ako všetky ostatné civilizácie v Južnej Amerike zmizla, ale nezahynula. Pred viac ako štyristo rokmi unikli jej zakladatelia do hôr Sierra Nevady, kde doteraz, ukrytí v tichu svojej hory, ktorú nazývajú Srdce sveta, pozorujú našu civilizáciu, rútiacu sa do záhuby. Je to starobylý indiánsky kmeň Kogi, ktorý sám seba nazýva Veľkým bratom a ktorý sa rozhodol, že prostredníctvom tohto filmového svedectva, ktoré je zároveň ich posolstvom, prehovorí k nám.

Kategória:

Komentáre

Krásny dokument, z ktorého však mrazí; hlavne, ak si divák uvedomí, že varovanie Staršieho brata bolo vyslovené pred štvrťstoročím. Čo sme za ten čas urobili? Nič; aspoň nie nič, čo by veci zlepšilo.

Dokument si môžete pozrieť tu: https://www.youtube.com/watch?v=uBVDtjnYZRo

V roku 2012 indiáni kmeňa Kogi sami natočili film s názvom Aluna. Aluna je stredobod myšlienkového systému Kogi. Je to kozmické vedomie, ktoré je zdrojom všetkého života a bytia. Film nadväzuje na predchádzajúci dokument. Dokumentaristu Alana Ereira po viac ako dvadsiatich rokoch privolali naliehavo späť, aby ich oznámenia svetu pripomenul.

Podrobnejšie je o dokumente Aluna písané napr. tu: https://en.wikipedia.org/wiki/Aluna