Druhy lásky

Klasické vzdelanie má niečo do seba.

Toto som našla som pre chvíľou na nete v jednej starej, vyše 300-stranovej (vážne je tak dlhá) diskusii. Páči sa mi to, ukladám si sem, nech to mám pekne po ruke Smile ;-).

*

Definícia lásky, pochádzajúca z antického Grécka - Gréci rozoznávali päť druhov lások:
Erós - láska "akútna", vášnivá, milenecká
Agapé - dlhodobý vzťah, založený na vzájomnom pochopení a oddanosti, láska manželská (ideálne je, ak Erós prejde v Agapé)
Storgé - hlavne materská láska, ošetrujúca a starostlivá
Mániá - láska vlastnícka, šialená, bezohľadná
Fíliá - priateľstvo
V niektorých zdrojoch sa uvádza aj Charitás, čo je láska k blížnemu.

*

(Pripomenulo mi to, okrem iného, že sa už dlho chystám napísať o vnímaní času starými Grékmi - tiež ho rozlišovali a používali dve mená, a síce Chronos a Kairos.)

Kategória:

Komentáre

geo, ja by som tam pridala este aj narcisa, ved laska je laska ROFL

No, pojem narcistická láska má síce tiež grécky pôvod, ale z inej súvislosti. Narkissos (niekde aj Narcis, latinsky Narcissus) je postava z gréckej mytológie (ako dieťa som grécke mýty a báje čítala hádam stokrát).

Narkissos bol synom riečneho boha Kéfísa a nymfy Leiropé (v iných zdrojoch syn pastiera Endymióna a bohyne Mesiaca Seléné). Bol to dosť plachý mladík, ale krásny tak, že mu nadbiehali ženy aj krásne nymfy. On však o žiadnu z nich nestál, dával prednosť osamelým potulkám po lesoch. Jeho odmietanie popudzovalo najmä nymfy, takže prosili bohyne Afroditu aj Nemesis, aby ho potrestali.

Potom sa do Narkissa zamilovala nešťastná nymfa Écho, ktorú bohyňa Héra z pomsty zbavila hlasu a odsúdila ju k tomu, že Écho prestala hovoriť a opakovala len posledné slová, ktorá začula od ľudí či iných tvorov (stala sa ozvenou). Osamelá Écho sa zúfalo zamilovala do krásneho Narkissa. Ten však jej láskou pohŕdal a celé dni len pozoroval svoj ​​obraz, ktorý sa odrážal na vodnej hladine. Trest od bohov na seba nedal dlho čakať. Narkissos sa do obrazu na hladine zamiloval a nemohol sa od neho odtrhnúť. Tak dlho sa nakláňal nad hladinu, až sa nakoniec v jazere utopil. Jeho telo sa nenašlo, vraj bolo premenené vo žltý kvet narcisu. V Grécku bol narcis považovaný za kvetinu smrti.