Zeměloď pluje

Česko, 2012, 26 min
Réžia: Viliam Poltikovič

Na pozvanie Jaroslava Dušeka prišiel v máji 2012 americký architekt Michael Reynolds na Sázavu, kde spolu so svojimi spolupracovníkmi a dobrovoľníkmi z 15-tich krajín sveta postavili za dvadsaťjeden dní energeticky sebestačný dom z materiálu, určeného na smetisko. Dom z plechoviek, sklenených fľašiek a starých pneumatík nie je napojený na inžinierske siete, a predsa je v ňom celoročne príjemná teplota, energia na svietenie a zohrievanie nazbieranej dažďovej vody, biologické odpady sú čistené v koreňovej čističke a v skleníku si obyvatelia zemelode dopestujú vlastné potraviny.

Michal Reynolds vo filme hovorí: Ekonómia by nemala mať nič spoločné so živobytím. Výživa ľudí prichádza priamo zo Slnka, zo zeme, z ďažďa a je dostupná celkom oddelene od ekonomiky. Ekonómia sa potom stáva hrou, ktorou tak či tak je. Ekonómia v USA teraz za veľa nestojí, ľudia stratili domovy a nemajú dostatok jedla. My hovoríme: "Nás na kolená nezrazíte! S elektrinou a teplom zo Slnka, uloženými v hmote, nazbieraným dažďom a odpadom, spracovanom rastlinami, nám môže byť úplne jedno, čo sa deje s hospodárstvom. Budeme voči každej ekonómii slobodní!" A sme. To, kde žijeme a čo robíme, nemá vôbec nič spoločné so zemou, v ktorej žijeme. Len s tým, ako hľadíme na vlastný život s koncepcou zemelode, ktorá pre nás pracuje. A tak to chceme povedať všetkým!"
Robím to, aby sa pre mňa v zmätku stal svet lepším. Na tejto planéte existuje dosť znalostí, technológií aj peňazí na to, aby v obžive mohol mať každý muž, každá žena a každé dieťa udržateľnú autonómiu. Skutočne všetci. Neexistuje dôvod, prečo by sa to nedalo uskutočniť. Svet by bol istejší a lepší, keby sme to tak zariadili.
Zemelode miernia rany, ktoré dávame životnému prostrediu a raz navždy transformujú náš vlastný pohľad na svet. Všetko sa tým pre vás zmení.

Jeden z Reynoldsových spolupracovníkov vysvetľuje ich zámer: Obnoviť to, čo bolo, keď spoločnosť stála na rodinách. Pracujeme teraz tak tvrdo, že už nemáme jeden na druhého čas. Ak začneme stavať zemelode, spojíme zase sily a nájdeme spoločnú reč. Pochopíme, že ak teraz pracujeme na mojom domove, prejdeme potom k tebe a budeme robiť na tvojom. A potom postavíme skleník a budeme pestovať potraviny. Začneme si pomáhať a znovu vzkriesime výmenný obchod. Vrátime sa k tomu, čo naozaj funguje a nie je na tom vôbec nič zlé. Preto dúfam, že nám zemelode pomôžu vrátiť sa zase späť k ľudskosti.

Dokument si môžete pozrieť tu: http://www.youtube.com/watch?v=mVFHa5xM9Io
Zemeloď bude slúžiť verejnosti ako informačné a vzdelávacie centrum radikálne sebestačného bývania. Návštevníci si môžu stavbu prezrieť a zoznámiť sa s konceptom zemelode na vlastnej koži.
Pozemok, na ktorom zemeloď stojí, má rozlohu 23 500 m² a vzniká na ňom malá poľnohospodárska usadlosť s ekologickým pestovaním plodín a chovom drobného zvieratstva.

Webstránka občianskeho združenia Zeměloď: www.zemelod.cz

Kategória: