Psychológia skupiny

V každej skupine (formálnej či neformálnej) sa vyskytujú tie isté role. Rola, ktorú človek v skupine zastáva, vlastne ukazuje jeho prístup k riešeniu problémov a jeho postoje pri plnení úloh.
V každej (dostatočne početnej) skupine sa teda skôr-neskôr (nejakým spôsobom) vyprofiluje formálny vodca, prirodzený vodca, flexibilný pracant, opatrný klaďas, najvyšší sudca, ochranca nevinných, vtipkár za každú cenu, stará páka, tichý pozorovateľ, ťažký provokatér, večný žalobníček, fackovací panák, žiarlivý boxer.... atď.

Samozrejme, jednotlivé role sa môžu navzájom prekrývať, a/alebo sa jedna a tá istá osoba môže v priebehu času v tej istej skupine ocitnúť v rôznych roliach.
Rozdelenie rolí teda nie je striktné, ale problém je, ak sú kľúčové role zdvojené. (Čistá katastrofa je napr. formálny vodca, ktorý je súčasne najvyšším sudcom, vlastniacim jedinú pravdu; alebo žiarlivým boxerom, knokautujúcim každého, kto v niečom vyniká.)

Niektoré role sú vrodené a jednotlivec ich nijako nemôže zmeniť (narodím sa ako žena; ako cigán; ako syn zakladateľa firmy... atď.)
Do niektorých rolí sa jednotlivec dostane vlastným pričinením (buď vlastnou snahou, a/alebo získaným vzdelaním; alebo svojím správaním a vystupovaním; alebo intrigami, a/alebo preto, že sa chce nejako - akokoľvek odlíšiť od ostatných... atď.).
A niektoré role môžu byť vnútené (skupinou, a/alebo jej významným členom, a/alebo vývinom situácie... atď.)

Pred pár rokmi som v časopise čítala veľmi zaujímavý článok o jednom psychologickom výskume. Výskumníci u skúmaných jednotlivcov zistili ich role v rôznych (už existujúcich) skupinách, a potom z jasne vyhranených hráčov vytvorili skupiny nové. Skupinu zo samých prirodzených vodcov, skupinu pracantov, skupinu žalobníčkov... a tak ďalej. Vo všetkých určili formálneho vodcu a zadali (dlhodobú) úlohu, na ktorej mali jednotlivé skupiny pracovať.

A čo sa stalo?
V každej jednej skupine sa veľmi rýchlo objavili (zvyčajne) všetky role. V skupine (pôvodne) tichých pozorovateľov sa čoskoro našiel najvyšší sudca, ťažký provokatér aj žiarlivý boxer. V skupine flexibilných pracantov sa jeden stal fackovacím panákom, ostatní sa pohotovo transformovali do iných rolí.

V jednotlivých skupinách sa časom vyprofiloval aj prirodzený vodca.
Na túto pozíciu sa totiž v skupine dá dostať až po nejakej dobe a len vlastným pričinením. Nedá sa nejako určiť "zvonka". Prirodzený vodca sa nedá vymenovať ani zvoliť (v oboch prípadoch je to potom formálny vodca). Nedá sa do tejto role narodiť, môžeme mať len určité predispozície, ktoré môžu a nemusia byť posilnené výchovou a/alebo vzdelaním.

Prirodzeným vodcom sa môže stať len jednotlivec, ktorý je v skupine populárny (príťažlivý pre väčšinu členov skupiny) až obľúbený (príťažlivý pre mnohých), a/alebo akceptovaný (uznávaný značnou časťou členov).
Nemôže sa ním stať jednotlivec, ktorý je v skupine len trpený (uznávaný len niektorými členmi skupiny), a už vôbec nie jedinec, stojaci mimo skupiny (nikto ho neuznáva).

Prirodzený vodca navyše musí
- mať pozitívne správanie a prístup,
- mať víziu, veriť jej a vedieť presvedčiť druhých o jej reálnosti,
- umožňovať druhým hovoriť, snažiť sa porozumieť, získavať názory a informácie od druhých, čiže nerozhodovať len podľa seba,
- byť presvedčivý,
- osobne poznať ľudí a vedieť ich motivovať,
- mať schopnosť prejaviť druhým úctu a uznanie,
- mať schopnosť a ochotu delegovať právomoci,
- mať schopnosť vidieť vyššie ciele,
- zjednodcovať ciele jednotlivcov s cieľom skupiny.

(Samozrejme, ak v skupine príde k voľbe vodcu, môže byť zvolený prirodzený vodca, ktorý mal pred voľbami dostatok času sa v skupine vyprofilovať. Rovnako sa prirodzený vodca môže do pozície formálneho vodcu vypracovať postupom po služobnom rebríčku. Toto sa však stáva pomerne zriedkavo. Vo voľbách najčastejšie víťazia populisti a po rebríčkoch zvyčajne stúpajú kariéristi so silným žalúdkom a ohybnou chrbticou.)

Druhá fáza psychologického pokusu prebiehala až po nejakom čase. Spočívala v tom, že psychológovia z jednotlivých už zabehnutých skupín postupne odvolávali niektorých členov.
Zo skupiny A odvolali opatrného klaďasa - a ajhľa! Takmer vzápätí bol v skupine jasne viditeľný niekto iný, ktorý sa snažil byť pekný pre všetkých a v každej situácii.
Zo skupiny B odvolali ťažkého provokatéra, a čoskoro tam mal kruto ironické poznámky niekto iný.

Najzaujímavejší (a najpomalší) bol vývoj v skupine, z ktorej odvolali prirodzeného vodcu. Málokto spĺňa všetky kritériá, ktoré prirodzený vodca potrebuje, čiže v akejkoľvek skupine sa ním (časom) stane ten jedinec, ktorý má predpokladov najviac.

Samozrejme, záujemcov o túto pozíciu je vždy dosť. Rola vodcu je príťažlivá pre mnohých outsiderov, lebo sa (samozrejme) spája s mocou. Vodca už z podstaty veci vedie, rozhoduje, určuje.
Zo svojho uhla pohľadu si však outsideri (myslím tým ľudí bez akýchkoľvek kladných schopností a znalostí - nie outsiderov z rozhodnutia) málokedy uvedomujú, že nie je moc ako moc.

Moc z pozície alebo z majetku (či ekonomického postavenia) je mocou formálneho vodcu (nejakým spôsobom určeného). Prirodzený vodca však má moc, pochádzajúcu zo sily osobnosti, znalosti, zo schopnosti rozhodovať, komunikovať a viesť.
Outsideri zvyčajne nemajú ani jedinú vlastnosť prirodzeného vodcu (aj preto sú outsidermi). Outsideri majú len chuť stať sa vodcom. A tak to skúšajú rôzne - intrigami, a/alebo ohováraním, a/alebo napodobňovaním iných vodcov. Prvé dve "techniky" však snaživca v skupine diskvalifikujú a tretia je pre pozorovateľov mimoriadne komická, čiže sa snaživec dokonale svojpomocne znemožní.

Výskum teda vedecky potvrdil to, čo máme možnosť bežne sledovať okolo nás. Často odstraňujeme následok, nie príčinu (čo je zvyčajná metóda práce formálnych vodcov).
Zachránime obeť šikany? Vzápätí bude šikanovaný niekto iný. Vyhovieme notorickému sťažovateľovi? Bude sa sťažovať na niečo iné; a ak náhodou nie, vzápätí začne (veľmi hlasno) čosi kritizovať ktosi iný. Dáme výpoveď starej páke? (Ide konečne do dôchodku?) Prakticky okamžite (aktuálne) služobne najstarší začne s chuťou rozprávať príbehy z dávnej histórie firmy, ktoré nikoho nezaujímajú.
Žiadna rola v skupine totiž nezostane dlho neobsadená. Buď sa do (nejakým spôsobom) uvoľnenej role ktosi postaví sám, alebo je tam (nejako) dosadený.

Formálny vodca má teda v skupine často nezávideniahodnú pozícu. Skupina nie je homogénna - každý je iný, každý potrebuje a vyžaduje niečo iné, a oficiálny šéf potrebuje (pozitívne) výsledky. Ale ako sa k nim má dopracovať?
Formálny vodca je málokedy súčasne aj prirodzeným vodcom, čiže veľmi ťažko vytvára pravidlá a rámce práce; a/alebo nevie stanoviť a ostatným vysvetliť ciele, ktoré treba dosiahnuť; a/alebo nedokáže nasmerovať ostatných k spolupráci; a/alebo nezabraňuje konfliktom v tíme a nerieši vzniknuté.

Ak je formálny vodca rozumný, uznáva autoritu prirodzeného vodcu a spolupracuje s ním. Prirodzený vodca zvyčajne vôbec nemá problém s pozíciou šedej eminencie; práve naopak, oceňuje jej nesporné výhody.
Takto vzniká silný vodcovský tandem, ktorý skupinu spoľahlivo vedie cez všetky prekážky a krízy k vytýčenému cieľu.

Ak je však formálny vodca nerozumný (a/alebo ješitný, a/alebo žiarlivý), snaží sa prirodzeného vodcu sabotovať, zhadzovať, alebo rovno sa ho zbaviť.
Takýto postup však zákonite vedie k veľkému rozvratu v skupine.
Navyše, ak prirodzený vodca zo skupiny (z akejkoľvek príčiny) odchádza, pre formálneho vodcu problém vlastne nezmizne. Je otázka času, kedy sa o uvoľnenú rolu začne uchádzať niekto iný.

Ak je uchádzač niekto z kladne sa presadzujúcich členov skupiny (teda niekto, koho väčšina skupiny prijíma) a súčasne má aspoň niektorý z potrebných predpokladov, skupina nástupcu podporí. Prirodzeného vodcu totiž jednoducho potrebuje.

Ak je však snaživec niekto v skupine prehliadaný, alebo odmietaný, osamelý či dokonca izolovaný (teda pôvodný opatrný klaďas, najvyšší sudca, vtipkár za každú cenu, ťažký provokatér, večný žalobníček alebo žiarlivý boxer), prirodzeným vodcom sa nikdy nestane. Môže sa kasať a predvádzať koľko chce, skupina ho aj tak neuzná.

Poznámka pod čiarou.
Časopis, v ktorom som článok čítala, dávno skončil v zbere papiera. Na nete som nenašla o tomto výskume ani zmienku, takže zdroj uviesť neviem. Sorry.

Kategória:

Komentáre

Veľmi zaujímavý príspevok. Hlavne o tandeme formálny-prirodzený vodca. Akurát mi padol vhod do mojich úvah a doplnil ďalší diel skladačky Smile

Psychologia skupiny alebo davu, to su strasne zaujimave veci. Ked zajdem dalej, fascinuje ma manipulacia davom, tvorba verejnej mienky, deformovanie dejin, ovplyvnitelnost mas politkmi, reklamou, cimkolvek.

Ked sme prisli do Kanady, samozrejme sme narazili na inu spolocensku situaciu, na inu mentalitu ludi. Pytali sme sa Slovakov, co tu dlhsie zili, ako sa tu najlepsie da presadit. Pamatam sa na vyrok jedneho kamarata - Musis si vymysliet bizniz ako os... inych. Je to vulgarne povedane, ale je to tak.

Priklad. Fotografie pre mna, su momentky mojej rodiny, dovoleniek, niekedy len tak bezneho dna, ktore, ked si aj po rokoch pozeram, pripomenu mi atmosferu toho, ktoreho momentu. Nikdy som nemala rada skolske fotografie, este tie celotriedne mali urcitu dokumentarnu hodnotu, boli spomienkou na spoluziakov, ale tie silene s pocitadlom za mnou, tie nic nehovoria. Pred par rokmi prisiel hit urobit si vianocnu pohladnicu u super fotografa, cela rodina nenutene beziace lukou, opierajuca sa o tehlovy plot v trickach, ci ciapockach rovnakej farby, vyretusovani, stastni, smejuci sa. Prvy rok mi to priniesol jeden skolkar, druhy rok uz dvaja a tento rok mam stastne rodinky leziace na dlazke atelieru s nenutene pohodenou plazovou loptou, bielymi usmevmi a jednotne bosymi nohami, ci ruka v ruke beziaci zasnezenym parkom od vsetkych deticiek. Jedna A4 takato priserna umela vyretusovana fotografia od prestizneho fotografa stoji okolo $100. Ale ujalo sa to, patri sa mat taketo fotografie za drahe prachy.

Mam uz cosi odzite, myslim, ze viem o detoch toho dost a snazim sa s tym podelit s mojimi mamickami. Nieco robim zle, nezvladla som psychologiu skupiny, lebo prikyvuju, ale nic si z toho nevezmu. Ked sa to iste dozvedia na draho zaplatenom seminari o rodicovstve alebo na seminari renomovanej nutricnej asistentky, alebo v knizke hitovej autorky o vychove deti, je to bomba, prevratna novinka. Moja informacia dana zadarmo, hoci podlozena vzdelanim a skusenostou, nie je dost dobra.

Takze na psychologii skupiny musim este popracovat, alebo aj nie. Smile

Už som išla spať, ale ešte Ti chcem odpísať, lebo ráno by som na to zabudla Smile
Nerobíš chybu v Tvojom náhľade na skupiny, dokonca si to presne definovala : Tvoja rada zadarmo nie je dosť dobrá. Ono je to s ľuďmi tak, že počúvajú len rady, ktoré majú pre nich kvantifikovateľnú reálnu hodnotu. Takže si nacap na dvere škôlky oznam, že o mesiac začínaš s kurzom, ako sa stať hodnotným rodičom, počet hodín: 10, cena kurzu: 1000 dolárov a nezabudni pripísať, že počet členov je limitovaný, uvidíš ako budú počúvať Smile
Je málo ľudí, ktorí dokážu rozlišovať skutočne cenné informácie a neposudzovať ich podľa oficiálnej hodnoty.
Ale nemôžem s Tebou súhlasiť s výrokom, že presadiť sa dá len s biznisom, kde o...ieš druhých. Pracujem v marketingu. A táto oblasť má povesť veľkého klamára. A v 99% je to aj pravda. Väčšina reklám, ktoré Ti dennodenne bežia v telke, s ktorými sa masívne stretávaš v tlači alebo na webe, propagujú výrobky alebo služby, ktoré nemajú tú hodnotu, akú propagujú. Ale 1% je takých, ktoré propagujú skutočne to dobré. Ideálne je, ak sa spojí skutočne dobrý marketér so skutočne dobrým výrobkom alebo službou. Osobne by som nemohla robiť marketing niečomu, čomu neverím. To by ma už nebavilo. Ale vymýšľať, ako zaujať pozornosť na môj výrobok cieľovej skupiny a vedieť, že ak sa to podarí, tak tá skupina bude veľmi spokojná, to je skutočná lahôdka Smile

Loulou, jasne, ze mas pravdu, ono je aj ovela viac ako 1% dobrych produktov, ci sluzieb, len v tom mori ponuk, farebnych a hlucnych reklam strasne tazko odhalit, co je fake a co je kvalitne. Velmi sa mi paci, s akym nadsenim robis, co robis. Dobre, ze si trosku pochodila po svete, ziskala si nadhlad.

Existuje nejaka knizka o zakladoch marketingu pisana takou odlahcenou formou aj pre totalnych laikov, ako som ja? Jedno ci v slovencine, cestine alebo anglicitne.

Ľubka, skús Bod zlomu. Je to skvele napísaná skvelá kniha, plná zaujímavých faktov, o ktorých sa len tak hocikde nedočítaš.

O takejto jednoduchej neviem, skús, čo Ti radí geo. Marketing nie je komplikovaný, skôr si myslím, že treba mať veľa intuície a nos na dobré rozhodnutia. A treba vedieť obchodovať Smile

Inak, súhlasím s Loulou, že drvivá väčšina ľudí nevie (alebo skôr nechce) oceniť rady, ktoré dostane zadarmo.

Súhlasím aj s tým, že marketing je v 99% o snahe predať niečo, čo má reálnu hodnotu podstatne nižšiu (až takmer žiadnu).
O to väčší poklad je potom to 1%.

joj, nechce sa mi pisat komentar, ja len, ze som tu Smile a tato tema ma velmi bavi, lebo skupina a jej dynammika - to je moje, velmi rada sa tym zaoberam:)
a sledujem tie zakonitosti, ktore jednoducho v kazdej skupine paltia

Presne, Evka, tiež to sledujem dlho a v rôznych skupinách.
Platí to.

Pre mňa je najzaujímavejšie sledovať zostavy formálny vodca-prirodzený vodca. Tam nastáva množstvo variácií, permutácií a kombinácií, ktoré priamo ovplyvňujú dianie v skupine. (O jednom kladnom príklade pridám extra príspevok.)

Ďalšími "ukazovateľmi", veľmi citlivo "merajúcimi" nálady v skupine, sú pozície fackovacieho panáka a ťažkého provokatéra.

Ťažký provokatér sa nominuje sám a jeho pôsobenie v skupine je buď prospešné, alebo rozvratné (podľa toho, akú má provokatér motiváciu).
Pozitívny provokatér môže byť pre vodcov veľmi užitočný, je totiž nositeľom správnej dávky tenzie (dynamická sila, vedúca k zmene). Negatívny provokatér však tenzie dodáva až priveľa.

Kohéziu v skupine (súdržnosť, pospolitosť, vzájomnosť, pocit bezpečia, je príťažlivá pre ľudí) najčastejšie dodáva ochranca nevinných. Na to, aby ochranca mohol vykonávať svoju funkciu, však nutne potrebuje, aby bol v skupine fackovací panák.
Kohézie je však tiež potrebné správne množstvo. Ak je v pozícii fackovacieho panáka vždy niekto iný (podľa momentálnej situácie) a ak je k tomu aktuálnemu pristupované s rešpektom (každému sa občas niečo nepodarí), je kohézie presne toľko, koľko treba.
Ak je však za fackovacieho panáka dôsledne označený len jeden člen skupiny (zvyčajne vyslovene neoprávnene) a je fackovaný ešte aj za to, že ráno vyšlo slnko, je kohézie príliš.

Dynamická rovnováha medzi tenziou a kohéziou je zásadne dôležitá pre dobré fungovanie skupiny.
Prevaha kohézie znamená, že komunita stráca svoje poslanie, dostáva už len spoločenský ráz (ľudia potrebujú skupiny, je lepšie patriť k nejakej skupine, aj keď zlej, ako k žiadnej).
Prevaha tenzie znamená stratu vzájomnej dôvoery a ohľaduplnosti, v skupine pribúdajú rozbroje a hádky, geometrickým radom pribúdajú fackovací panáci. Hľadá sa totiž vnútorný nepriateľ.
Ak sa skupina dostane až do tejto situácie, je to jasný znak ťažkého rozkladu.

ahoj evka Smile
Hej, fungujú, teraz to sama zažívam Smile

Zaujimavy clanok, z tohto uhla pohladu som sa este na veci komplexne nedivala.... Mna najviac desi davova psychoza, a nasledne po vytriezveni, emocii, vela ludi nechapalo, co sa vlastne dialo, ze reagovali ako reagovali...

loulou, nezbednica, dneska si bola teda pekne bakana ROFL Ale klobuk dolu, ja diskusie v napatej atmosfere nadalej nezvladam bez slonporcelan syndromu Smile

No, ja mam teraz trening kultivovaneho spravania za zachovania asertivity pocas vasnivej diskusie Smile

Priznam sa, ze dneska som uhovorena, uargumentovana, vela ludi tu bolo, prebrali sme financie, poistky, dane, zdravie, politiku, a na fore sa uz chcem len relaxacno poucne bavit, a dneska sa ozaj zadarilo Smile mrk

Osobne nie som skupinovy hrac, nemam dostatok empatie, som prilis bossy. Nikdy som nemala rada v skole skupinove projekty a o kolektivnych sportoch uz vobec nehovorim. Nerada sa spolieham na inych. Takto som si vedome, ci podvedome volila aj zamestnania.

Zaujimave je sledovat vznik skupiny vo velmi utlom veku. Uz v kolektive dvoj-troj rocnych sa vyprofiluje aj leader, aj fackovaci panak aj provokater. Urcite poznate knizku Vsetko, co naozaj potrebujem vediet, som sa naucil v materskej skolke (All I Really Need to Know I Learned in Kindergarten). Momentalne mam medzi detmi dve dievcatka s vekovym rozdielom desat dni, rovesnicky. Obidve prisli v obdobi okolo roka. Jedna z nich usmievave absolutne bezproblemove babatko nezvyknute na prilisne prejavy lasky, jedine dieta pomerne starsich dobre postavenych rodicov, druha v podstate z podobnej rodiny s velkymi nahnevanymi ciernymi ocami, zachmurena, nevypocitatelna, bociaca od deti. Rastu vedla seba uz dva roky, ako jing a jang, ako svetlo a tma. Prva je prirodzeny vodca, vseobecne oblubene, velmi lahko pristupne dieta, skvely manipulator, stale vesele dievcatko, mudre, akceptujuce logicke argumenty, schopne dohody. Slnieckove dieta. V celej moje skolkovej historii si pamatam len tri taketo vyrazne pozitivne deti. Druha mierne zakerna voci inym detom, absolutne nevypocitatelna, ticha, malokedy sa smejuca. Okupovala si dalsie vekovo podobne dievcatko, taky ten typ bez nazoru a napadu, follower. Casto jej ublizuje a ta mala ju napriek tomu nasleduje ako psicek, su najlepsie kamaratky. Tri baby absolutne rozdielne s vyformovanymi povahovymi crtami ani nie trojrocne.

Vekom sa naucia zakryvat svoje nedostatky, vyuzivat svoje prednosti, prostredie ich vyformuje, ale ich "dusa" im zostane. Ked si spominam na kamaratov zo skolky, teda tych, ktorych zivotnu nit mam moznost dodnes sledovat, v tych zakladnych crtach sa nezmenili.

Az teraz, ked pozeram horne prispevky, mi docvaklo, ze aj diskusne fora su vlastne skupiny a asi o tom sa bavime, takze ak som trosku od temy, pardon.

Lubka nemam pocit, ze si mimo, ved ako sa hovori, co sa v mladom veku naucis, na starobu sta by si nasiel Smile Myslim si, ze formovanie cloveka, a jeho psotupne zaradovanie sa do skupin, zacina prave v mladom veku, a niekedy su tie deti tak dobrymi manipulatormi, ze my dospeli sa mozeme len ucit Smile Mala som tu cest, a aj som to pisala kdesi, sa so vzoreckou malych genialnych diplomatov stretnut, a ako tie zazraky vyrastli, nezmenili sa, len svoje schopnosti prislusne vysperkovali Smile

Veru veru, je to tak, odmalička máme svoju povahu. Vidím to na svojej dcére. Moja mama sa ju snažila od narodenia presvedčiť, že ona je taká krehučká dušička, ale ona sa nedala Biggrin Teraz má dva a pol a teda musím povedať, že budeme mať čo robiť, aby sme jej povahové danosti ukorigovali tak, aby jej boli k prospechu. Je silná povaha, už takáto malá vie vyjednávať, zjednávať, skúša manipulovať a tvrdohlavá je ako býk Smile Som zvedavá, aký bude syn, ten má iba dva mesiace, ale vidí sa mi, že bude taký kľuďas. Nekonfliktný, ale húževnatý a mysliaci si svoje. Uvidíme, či ho dobre odhadujem Smile A takto je to so všetkými deťmi, každé má nejaké danosti a potom je už na okolí a rodičoch, ako sa vyformujú - či k prospechu alebo na príťaž.

Teraz som uz uplne v obraze, pozdravujem vsetky blogerky akychkolvek zenskych for. Loulou, betarka, ze si Ty trenujes svoje marketingove komunikacne schopnosti na babskych forach. Smile

Biggrin netrénujem, dostala som sa do víru. Teda, mala som echo, že príde skôr či neskôr, tak som si povedala, že čím skôr tým lepšie a neostala som ticho, keď mi zmizol komentár. No a už to išlo Smile

Ľubi, bavíme sa o skupinách všeobecne,takže nie si mimo. Patria tam pracovné kolektívy, aj detské kolektívy, aj záujmové skupiny, športové kluby, a aj internetové komunity, samozrejme.
Skupina začína počtom tri (predtým je jedinec a dvojica). Čím početnejšia skupina, tým môže byť vývoj v nej rozličnejší.

Kedže nemáme kapacitu ako individuality rozlišovať veľa ľudí, skupina početnejšia ako 150 ľudí už je dav. Tam už sú iné zákonitosti, o tom možno niekedy inokedy.

Ešte k vrodeným predispozíciam.

Presne, ako napísala Ľubka a Loulou, už v útlom detstve sa dajú odsledovať "základné nastavenia" osobnosti.
Nie je to však do kameňa vytesané, rodič má mnoho možností a techník, ako podporiť to, čo je prospešné, a (aspoň) utlmiť to, čo jedincovi neprospieva.

Niekedy to však rodičia nevedia; alebo nezvládnu; alebo podporia to, čo za podporu nestojí, a ultmia to, čo by utlmovať nemali.
Ani potom to nie je v kýbli, aj dospelý človek môže na sebe pracovať. Samozrejme, nie je to často jednoduché. Ale dá sa to, to je podstatné.

Zaujímavá stránka o typológii osobností a zlepšovaní sa: http://www.totaltraining.sk