I-ťing - Kniha premien

I-ťing, alebo Kniha premien, je považovaná za najstarší čínsky klasický text (vznik sa datuje až do 2. tisícročia pr.n.l), a v priebehu dejín si získala neobyčajné uznanie a obľubu.

V Číne už celé tisícročia používajú I-ťing ako poradcu v dôležitých životných otázkach. Podľa čínskej tradície ju napísali neviditeľní "posvätní duchovia" (šen), ktorí pomáhajú každému, kto sa na nich obracia v ťažkých životných okamihoch. Kniha premien se používala (a dodnes používa) nielen ako orákulum, ale tiež ako filozofický a kozmologický systém, ktorý hrá dôležitú rolu v taoizme, z ktorého vo veľkej miere vychádza čínska kultúra.

V hlavnej časti I-ťing sa píše o rade 64 hexagramov - obrazcov, zložených zo šiestich čiar (ktoré môžu byť jangovej alebo jinovej podoby). Tieto obrazce predstavujú 64 rozdielnych archetypálnych situácií.
V súčasnosti sa hexagram zostavuje väčšinou pomocou troch mincí. Z čínskej tradície (mince boli popísané iba na jednej strane) vyplýva, že popísaná strana mince bola braná ako jinová (s hodnotou 2) a nepopísaná strana ako jangová (s hodnotou 3). Z jedného hodu mincami sa získava hodnota jednej čiary hexagramu (napr. 2+2+2=6).

Pri "rozhovore" s Knihou premien najprv jasne formulujeme otázku. Potom hodíme šesťkrát troma mincami. Strana mince s číslom má hodnotu 2 (jin) a znak má hodnotu 3 (jang). Hodnoty jednotlivých hodov si zapisujeme, pričom začíname odspodu (prvý hod nám určí úplne spodnú čiaru hexagramu, posledný hod zase najvrchnejšiu čiaru).

Výsledný znak môže byť základným znamením (tradičný názov je "koreňový"), alebo smerovým ("zárodočný"). V druhom prípade sa znak mení ešte na ďalší znak.
Význam jednotlivých hexagramov je v druhej časti knihy.

V prípade I-ťing sa však nedá hovoriť o veštení. Vďaka tomu, že kniha poskytuje 64 základných situácií (doplnených o veľkú radu variácií), je určená skôr k riešeniu otázok a situácií na základe rozumovej a etickej úvahy. Kniha totiž umožňuje premietnuť situáciu do budúcnosti, aby tak pýtajúci sa mohol meniť svoje činy zodpovedajúcim spôsobom. Fakticky vzaté ide hlavne o to, že konzultácia s Knihou premien umožňuje ľahšie rozobratie často zložitých životných situácií, v ktorých sa jedinec nachádza, do prehľadnejšieho vzorca, ktorý potom uľahčuje rozhodovanie.

Jednoduché metódy výkladu I-ťingu boli mnohokrát preverené s pozoruhodnými výsledkami a môže ich používať každý, kto má o to záujem.

C.G.Jung v predhovore k tejto knihe napísal: Každý, kto používa túto knihu, dostane pomocného ducha. Sama kniha sa správa ako múdry majster, na ktorého sa človek obracia, aby mu poradil.

Péter Müller, maďarský spisovateľ, dramatik a filozof, ktorý sa dvadsať rokov venoval štúdiu tejto knihy, o nej píše: I-ťing je jedinou knihou, s ktorou sa môžno rozprávať. Možno jej klásť otázky - a ona odpovie ako živý majster. Otázka môže byť storaká - a predsa je vždy jedna: "Tu a teraz je toto môj problém. Čo mám robiť?"

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/I-ťing

(Písané pre nanicmama.sk 28.10.2011)

Kategória: