Päť tibeťanov

Päť Tibeťanov vyvinuli pravdepodobne budhistickí mnísi z tibetského kláštora Šangri-La a korene majú v jóge. Je to súbor cvičení, ktoré stimulujú základné energetické centrá v tele. Nárast vnútornej energie spôsobuje uzdravenie z chorôb, nárast celkovej vitality organizmu, omladnutie a zastavenie starnutia.

V tele sú energetické centrá (čakry) ktoré sa podobajú na rotujúci vír energie. Ak je v týchto centrách dosť energie a centrá navzájom harmonicky spolupracujú, človek je zdravý. Ak je v niektorom energetickom centre málo energie (energetický vír rotuje pomaly), časť tela ochorie (staroba). Ak je v niektorom centre energie priveľa (energetický vír rotuje príliš rýchlo), telo sa dostane do nevyváženého stavu a tiež ochorie (nervozita, úzkosť).
Každá čakra má priamy vplyv na niektorú žľazu s vnútorným vylučovaním a hormóny riadia proces starnutia.

Za päť až deväť týždňov sa dá vypracovať až na konečný počet 21 opakovaní z každého cviku. Ak sa každý deň cvičí 21 opakovaní, telo má trvalo energiu 25-ročného človeka. Už po prvom týždni cvičenia je cítiť prílev vnútornej životnej energie, človek nie je cez deň unavený, nepotrebuje kávu a je výkonný až do neskorej noci.

OBRÁZOK

1. Postav sa rovno, ruky rozpaž tak, aby boli rovnobežne so zemou, dlane smerujú dole, nohy sú vystreté. Otáčaj sa okolo svojej osi v smere hodinových ručičiek. Cvič postupne, pomaly a tak, aby sa ti nekrútila hlava.

2. Ľahni si na chrbát, ruky daj pozdĺž tela dlaňami dole, nohy natiahni. Pomaly sa nadýchni a zdvihni nohy čo najvyššie, tak aby tvorili s telom pravý uhol, chrbtom a panvou však nehýb. Hlavu jemne skloň smerom k hrudi. S výdychom sa vráť do pôvodnej polohy.

3. Kľakni si, telo je vzpriamené, opieraj sa o prsty na nohách. Rukami sa chyť za stehná (alebo si ruky opri o hrebeň bedrovej kosti vzadu).Skloň hlavu dopredu, bradu pritlač na hrudník. S nádychom skloň hlavu aj chrbticu dozadu (ohýnaj len hrudné stavce nie bedrá). Opieraj sa o rukami o stehná. Zakloň sa len tak ďaleko ako ťa chrbtica pustí, nerob to násilne, lebo si ublížiš. Pri zakláňaní udržuj napäté svaly v oblasti chrbtice, najmä na krku, aby nedošlo k poškodeniu chrbtice. Pri výdychu sa vráť do východiskovej polohy (vzpriamená poloha).

4. Sadni si na zem a natiahni pred sebou nohy vzdialené od seba približne 30 centimetrov. Dlane smerujú k podložke, bradu opri o hruď a pomaly sa začni zakláňať, dvíhaj trup a nohy ohni v kolenách, ruky sú na mieste. Cvik sa podobá na klasický mostík. Keď ho dosiahneš, napni všetky svaly, dýchaj však zhlboka, s výdychom sa vráť do pôvodnej polohy.

5. Ľahni si na zem tvárou smerom k zemi, opri sa o vystreté ruky, prsty na nohách sú zohnuté. Ruky aj nohy sú vystreté a vzdialené od seba na šírku ramien. Chrbtica je prehnutá nadol. Napni sedacie svaly, aby sa chránila bedrová časť chrbtice. Opatrne zakloň hlavu čo najviac dozadu. Pri nádychu zdvihni telo v bokoch aby vytvorilo obrátené písmeno „V“. Súčasne skloň hlavu dopredu, bradu pritlač na hrudník. Pri výdychu nechaj klesnúť telo do východiskovej polohy.

Cviky sa dajú cvičiť kedykoľvek cez deň. Odporúča sa cvičiť ráno alebo tesne pred spaním. Začni najskôr s troma opakovaniami každého cviku, hlavne cvičenie prispôsob vlastným schopnostiam. Ideálne je opakovať každý cvik dvadsaťjedenkrát, počet netreba zvyšovať. K tomuto počtu sa treba dopracovať postupne, každý týždeň sa pridáva plus jedno opakovanie.

Päť tibeťanov cvičím asi dva roky, ale nie dôsledne každý deň. Ak som unavená, alebo mrzutá, je to ideálny spôsob, ako za pár minút "prepnúť".
Mladý muž vo videu cvičí veľmi dôkladne a presne, jednotlivé zábery zdôrazňujú detaily, na ktoré sa treba pri cvičení zamerať. Samozrejme, veľmi dôležité je cvičiť aj hlavou, teda sústrediť sa na svoje dýchanie a na to, čo a ako robím.

http://www.youtube.com/watch?v=oAS9dKpML08

Kategória:

Komentáre

Ďakujem za ďalší film.

Takemore