O kapitalizme s láskou

Originálny názov: Capitalism: A Love Story
USA, 2009, 127 min

Réžia: Michael Moore
Hrajú: Michael Moore, Wallace Shawn, Thora Birch, Josef Vissarionovič Stalin

V tomto filme sa Michael Moore vracia k téme, ktoré sa objavuje v celej jeho kariére: ničivý dopad dominancie veľkých korporácií na každodenný život človeka. S humorom a bez úcty kladie nepríjemné otázky na cenu, ktorou Amerika platí za svoju lásku ku kapitalizmu. Nachádza klasické zabehnuté symptómy: klamstvo, zneužívanie a zradu. A 14 000 zrušených pracovných miest každý deň. Film hľadá odpoveď na otázku: Kto sme a prečo sa správame tak, ako sa správame?
Film začína porovnaním súčasnej americkej spoločnosti s rímskym impériom v čase jeho úpadku. Rôzne reality show a zápasy vo wrestlingu, rovnako ako kedysi rímske "chlieb a hry", majú odviesť pozornosť a upokojiť davy, ktorých jedinou úlohou je pracovať a mlčať. Moore za súčasného stavu viní všetkých, Reaganom počnúc a Bushom končiac, a pritom diváka vedie bahnom poisťovacích podvodov cez Wall Street až na trh s finančnými derivátmi, ktorý je "tak nezrozumiteľný, že ani experti nedokážu vysvetliť, akým spôsobom funguje". A Moore sa márne pýta: "Kde sú naše peniaze?"
Oficiálna propaganda vtĺkla ľuďom do hláv, že kapitalizmus je dobré zriadenie, poskytujúce tak veľkú slobodu, že nakoniec všetci majú šancu zbohatnúť. Moore poukazuje na to, že najväčším zločinom je práve samotný kapitalizmus, ktorý umožňuje plniť vrecká niekoľko málo vyvolených na úkor všetkých ostatných.

Kategória:

Komentáre

Tak tento film si urcite pozriem. Zazila som socializmus, zila som v nom 26 rokov, nejdem rozoberat, co clovek to nazor a toto je o inom. Zazila som pozamatovo revolucny boom, to bola skola !!! Take prevracanie kabatov a bordel, ktory vystriedal prvotnu euforiu, clovekom riadne otrasie. Triaslo tolko, az sme sa rozhodli odist niekam, kde ten kapitalizmus funguje, do Kanady. A prd. Ci som ja len tak socialne, ci lavicovo orientovana, ci su to tie pozostatky socialistickeho myslenia, na ktore sa uz takmer 24 rokov vyhovarame (cely socializmus trval tusim 41 rokov), neviem. Vsetkemu a vsetkym vladne $$$, nefunguje to. Ked lekar lieci za obrovske peniaze, ucitel uci za velke peniaze, zubar opravuje zuby za velke peniaze, pravnik obhajuje pravdu (samozrejme vzdy nieciu) za velke peniaze, nefunguje to. Ja som tu este nestretla cloveka, ktory by robil svoju pracu s pasiou, s laskou, so zanietenim. Si dobry vo svojom obore, stupas, si lepsie zaplateny, pride kriza, prepustia Ta prveho, lebo na ulici caka kopa inych, ochotnych robit za ovela mensi plat. $$$ vladnu rodinnemu zivotu, zabave, volnmu casu deti, zdraviu aj vzdelaniu. Niekde sa stala chyba.

Mooremu jeho kritici často vytýkajú povrchnosť, podľa mňa len volí výrazové prostriedky podľa toho, koho chce osloviť.
Ono, ten pes je zakopaný podstatne hlbšie, ako ukazuje Moore, ale keby to chcel rozobrať podrobne, dokument by bol asi desaťkrát dlhší a drvivá väčšina divákov by aj tak neporozumela. Takže kladie základné otázky pre neinformované publikum - a v tom je fakt dobrý. Scéna, kde sa pýta odborníkov na deriváty, je jednoducho skvelá.
Niekde treba proste začať, ukázať, že niečo smrdí v štáte dánskom, "zasiať semienko"...

(Mám rozčítanú neskutočnú knihu o tom, v akej hĺbke sa pes v skutočnosti nachádza, za dva-tri dni o nej pridám pokec.)