Don Miguel Angel Ruiz - Štyri dohody

Praktický sprievodca osobnej slobody cez múdrosť starých Toltékov. Don Miguel Ruiz v knihe odhaľuje zdroj obmedzujúcich názorov, ktoré nás pripravujú o radosť a vedú k zbytočnému utrpeniu. Ponúka spôsob správania, ktoré dokáže rýchlo premeniť náš život na nové prežívanie slobody, skutočného šťastia a lásky.

Prvá dohoda: Nehreš slovom

Ak uzavriete so sebou túto dohodu, zaväzujete sa neubližovať a "nezaklínat" slovom, neklamať, nezavádzať, nemanipulovať, citovo nevydierať a tak ďalej. Slovo predstavuje tvorivú silu. Je to dar. Všetka naša magická moc sa opiera o slovo. Vždy, keď vyslovíte svoj názor, akoby ste prednášali magické formule. Slovom môžete druhého človeka zakliať, alebo ho zo zakliatia vyslobodiť. Slovo môže stvoriť ten najkrajší sen, alebo všetko okolo zničiť. Ak nehrešíte slovom, šírite okolo seba krásu a lásku, vytvárate nebo na zemi.

Druhá dohoda: Neberte si nič osobne

Učí čitateľa vnútornému kľudu a neovplyvniteľnosti voči manipulácii a komplexom. Ten, kto je upnutý na dôležitosti vlastnej osoby alebo si vzťahuje veci na seba, prejavuje najvyšší stupeň sebectva, pretože vlastne počíta s tým, že všetko sa točí okolo neho.
Nech už si ľudia myslia čokoľvek, čokoľvek robia alebo hovoria, neberte si to osobne. Názory druhých zodpovedajú tomu, čomu títo ľudia veria, a preto nech si o vás myslia čokoľvek, v skutočnosti sa vás to netýka. Vždy to vypovedá iba a len o nich.

Tretia dohoda: Nevytvárajte si žiadne domnienky

Akonáhle ste o niečom presvedčení, domnievate sa, že máte pravdu. A ste dokonca ochotný zničiť svoje vzťahy s ostatnými, iba aby ste obhájili vlastné stanovisko. Vzdajte sa potreby obhajovať svoj postoj.
Vždy je lepšie sa opýtať než si vytvárať domnienky. Nájdite odvahu klásť otázky a hovoiť jasne, čo skutočne chcete. Toto je, čo chcem, toto je, čo chcete vy. Ak budeme komunikovať týmto spôsobom, nebudeme hrešiť svojim slovom. Komunikujte s ostatnými bez emocionálneho jedu tak jasne, ako len dokážete, aby ste sa vyhli nedorozumeniam, smútku a drámam. Máme milióny otázok, ktoré si vyžadujú odpovede. Ak nerozumieme, opýtajme sa a klaďme otázky tak dlho, kým nám nebude všetko tak jasné, ako by malo byť. Ale dokonca ani potom nevieme o danej situácii všetko, čo by sa o nej dalo vedieť. Vytvárame si domnienku, že každý vidí život rovnako ako my. Z tohto dôvodu máme strach byť medzi inými ľuďmi sami sebou a radšej sa sami zavrhneme ešte skôr, ako majú príležitosť zavrhnúť nás iní.

Štvrtá dohoda: Vždy robte všetko ako najlepšie viete

Vždy robte všetko tak, ako najlepšie viete - nie viac a nie menej než tak, ako to ide. Vaša činnosť sa mení od okamihu k okamihu. Bude vyzerať inak, keď ste chorí a keď ste zdraví. Keď robíme vždy všetko, ako najlepšie vieme, neexistuje spôsob, ako by sme to mohli posudzovať. A ak sami seba neposudzujeme, neexistuje dôvod, prečo by sme mali trpieť vinou a trestať sa. "Nie si tu preto, aby si obetoval svoju radosť alebo život. Si tu preto, aby si žil, aby si bol šťastný a miloval. Ak dokážeš za dve hodiny urobiť to najlepšie, čoho si schopný, ale v skutočnosti tým stráviš osem hodín, len sa unavíš, minieš vyvrcholenie a nebudeš mať radosť zo života. "

Kniha sa populárnou formou zaoberá podobnou témou ako transakčná analýza v psychológii. Prvé dve dohody sa venujú materiálnemu, sociálnemu a individuálnemu programovaniu, ktoré vo svojej práci popísal Eric Berne, tj. prejavom závislosti. Tretia a štvrtá dohoda pracuje už s prejavmi nezávislosti, ktorými sú poznanie, spontánnosť a dôverné vzťahy.

Rozsahom neveľká kniha je obrovská svojim obsahom a významom pre čitateľa. Snažím sa mať štyri dohody stále na pamäti, niekedy to ide ľahko, niekedy ztuha, ale za podstatné považujem, že na tom pracujem.

Kategória: