Malcolm Gladwell - Bod zlomu

Malcolm Gladwell (1963) pracoval takmer desať rokov ako reportér vo Washington Post, kde sa zaoberal rôznymi témami – obchodom, sociológiou, psychológiou, novými technológiami, konzumným správaním sa a podobne.
Od roku 1996 je kmeňovým spisovateľom pre The New Yorker magazine. V roku 1999 získal cenu National Magazine Award a v roku 2005 bol zaradený do zoznamu 100 najvplyvnejších ľudí sveta, ktorý každoročne zverejňuje časopis Time.

Kniha Malcoma Gladwella o malých príčinách s veľkými následkami čitateľom vysvetľuje, prečo sú niektoré nápady a myšlienky nákazlivé a šíria sa rýchlosťou epidémie. Je plná pozoruhodných výsledkov psychologických a sociologických výskumov, ktoré objasňujú príčiny vzniku takých javov, ako je vznik módnych trendov, obľuba niektorých televíznych programov, prerod neznámych kníh na bestsellery, nárast fajčenia u teenagerov, nástup a opadanie vĺn zločinnosti a mnoho ďalších zmien v každodennom živote spoločnosti.

Autor píše, že jednotlivé sociálne epidémie sú výsledkom súhry ľudí, ktorí prenášajú „nákazu“, samotných „častí, nesúcich nákazu“ a prostredia, kde sa „nákaza“ deje. Tieto tri činitele nazýva zákon malého počtu, faktor chytlavosti a sila kontextu.

Zákon malého počtu hovorí o tom, že jednotlivé sociálne „nákazy“ začínajú vždy u jednotlivcov, ktorí sociálnu „nákazu“ šíria. Títo ľudia sú troch typov, a autor ich nazýva spojovatelia, maveni a predavači. Spojovatelia sú ľudia, ktorí sa pohybujú v rôznych sociálnych sférach a teda poznajú ľudí, ktorí sú v jednotlivých oblastiach nejako dôležití. Maveni sú znalci produktov, a/alebo služieb. Predavači sú zase schopní ľudí presvedčiť, že daný produkt je presne to, čo chcú a potrebujú.
Faktor chytlavosti je v tom, že „časti, nesúce nákazu“ musia ľudí zaujať tým správnym spôsobom. Často stačí zmeniť len maličkosť a z nezaujímavej veci sa stane vyhľadávaný obchodný artikel.
Sila kontextu vraví o dôležitosti prostredia a času, kedy sa sociálna „nákaza“ prejaví.

Kniha Bod zlomu je napísaná veľmi pútavo a zaujme každého, kto chce vedieť viac o našej spoločnosti a o svete, ktorý možno vyzerá nehybne a nezmeniteľne, ale v skutočnosti takým nie je. Stačí ho trochu postrčiť a ak to bude na správnom mieste a v správnom čase, maličkosti spôsobia veľké zmeny.

(Písané pre nanicmama.sk 24.4.2011)

Kategória: