10 000 hodín

Pri čítaní článku od Vlastimila Mareka som si spomenula na diskusiu, do ktorej som sa pred časom zapojila na materskom fóre. Moji oponenti vtedy tvrdili, že na dosiahnutie želanej zmeny netreba vyvinúť žiadnu činnosť, stačí si priať. Veď zázraky sa predsa dejú.

Nuž, hej, dejú.
Ale (ako som už vtedy napísala), sú zázrakmi preto, že sa dejú skutočne výnimočne. A že považujem za rozumnejšie na čomkoľvek systematicky a dlhodobo pracovať.

Vlastimil Marek sa téme osobných zmien venuje vlastne celoživotne (aj sám so sebou, aj ich vyučuje), takže rôzne zmienky a odkazy na knihy (jeho aj iných autorov) sú v jeho textoch bežné.
Tento článok je však venovaný hlavne tomu, ako si "preprogramovať" hlavu a dosiahnuť tak vo svojom živote zázraky: http://blog.baraka.cz/2014/07/opakovani-luno-zazraku/

Kategória:

Komentáre

Skvely, ako vzdy. 10 000 hodin je asi 1 rok a dva mesiace, nevyzera to vela. ale ked si prepocitam, ze intenzivne sa niecomu dokazem venovat denne tak 3 hodiny, potom to vychadza 10 rokov. Este stale mam cas Smile Len najst to prave, do coho investovat energiu.

Zelana zmena, no ked tuzim vyhrat v lotte 40 milionov, mozem akurat tipovat a tipovat a priat si a cakat na zazrak.

No, ja som 10 000 hodín rozrátala na osem hodín "tréningu" denne, a vrátane víkendov a sviatkov to je záležitosť na cca 3,5 roka Biggrin
Ale to sa bavíme o dosiahnutí majstrovskej úrovne.

V psychologickej štúdii, na základe ktorej sa prišlo na toto číslo, to testovali (aj) na zručnosti hrať majstrovsky na hudobný nástroj. Samozrejme, je to priemer, nie pevne dané číslo. Podľa toho, aké máme predispozície (vrodené talenty), niekto potrebuje na majstrovské získanie určitej zručnosti (dajme tomu) 9 502 hodín a niekto iný (trebárs) 10 483.

V každom prípade, len tak si prvý raz sadnúť za klavír a na šup bezchybne a bez nôt zahrať Mozartov koncert č. 8 C dur zrejme nezvládne nikto, nech už by mal akokoľvek veľký talent.
Proste treba cvičiť. Najprv sa naučiť Prší-prší, potom Pre Elišku...

Jasne, že Mozart zďaleka nepotreboval 10 000 hodín, bol klavírnym virtuózom už ako štvorročný.
Akurát tých "mozartov" po svete nebehá nejako extrémne veľa. Vlastne sú výnimkami.

Všade inde sa zas a znova ukazuje, že ak chcem niečo (aspoň dobre) vedieť, tak treba vynaložiť na to určitý čas a námahu. Je jedno, či sa chcem naučiť perfektne nemecky, alebo dobre variť, rýchlo behať, či tancovať klasické tance.
Ja ako jedinec s určitými predipozíciami budem na perfektnú nemčinu potrebovať takých 12 000 hodín (jazyky mi nejdú), slušné varenie som zvládla za cca 7 000 hodín (nie som ale MAJSTER), rýchle behanie s mojimi prefajčenými pľúcami nejdem ani skúšať, vzdávam to dopredu. Klasické tance nemám odhad, nikdy som sa to neučila, polku a valčík ma otec učil asi tri poobedia a nešlapem pri tanci nikomu na nohy, takže asi nie som načisto drevo.
Z toho však nijako nevyplýva, že na tom budú všetci tak isto.
V každom prípade mi však z toho vyplýva, že LEN TAK mi akákoľvek zručnosť z neba nepadne. Akákoľvek zručnosť.

Ale neviem, či výhra v lotte patrí medzi zručnosti Mosking