Zadarmo

MM dnes v televízii chvíľu sledoval nedeľnú politickú diskusiu. Preberal sa nový zákon, podľa ktorého si musia nezamestnaní svoje sociálne dávky odpracovať.

Ja som si robila svoje, chodila som hore-dole po dome, a kedže si neviem vypnúť uši, niečo som počula, aj keď teda nič také som nemala v pláne.
Väčšinu plkov sa mi síce darilo presunúť jedným uchom dnu, druhým von; ale potom padla perla súčasného ministra práce, sociálnych vecí a rodiny: "Ľudia predsa nemôžu dostávať peniaze zadarmo!"

WTF???

Pán minister celkom určite nemá starosť, čo dať do hrnca a z čoho zaplatiť hypotéku; a zrejme si nevšimol, že stále rastie skupina ľudí, ktorí by pracovať chceli, ale jednoducho nemajú kde.
Sú príliš mladí a bez praxe, alebo príliš starí (ale ešte nie dôchodcovia) (a do tejto skupiny spadol aj môj brat, ktorý bol závodnou lekárkou označený za staršieho pána, pritom brat budúci mesiac oslávi 40-tku); alebo sú málo kvalifikovaní, alebo príliš kvalifikovaní, alebo majú vzdelanie v oblasti, kde na jedno voľné miesto pripadá desať a viac záujemcov; alebo žijú v hladovej doline, kde práce jednoducho niet a nemôžu/nechcú sa za prácou presťahovať, alebo nemajú dostatok financií, aby sa zamestnali sami, alebo...

Platenej práce práce je proste už teraz málo a bude jej ešte menej. (Ako príklad - najväčšia slovenská automobilka, vlajková loď slovenského priemyslu, uvažuje o znížení pracovných úväzkov svojich zamestnancov, samozrejme, primerane tomu budú potom "upravené" aj platy).
Pritom je náš systém postavený na tom, že ľudia dostávajú peniaze za prácu.
Ale ak nie je (už teraz) dosť (platenej) práce, za čo majú jesť, bývať a obliekať sa ľudia, ktorí nemajú kde pracovať???

Väčšina štátov, ktoré nazývame rozvinutými, zrušila trest smrti ako nehumánny. Ten trest bol udelovaný len za výnimočne odsúdeniahodné činy.
Ale tie isté štáty súčasne dnes a denne odsudzujú tisíce a desaťtisíce svojich občanov (ktorí nevykonali žiadny trestný čin) na pomalú smrť v dôsledku podvýživy a zanedbanej zdravotnej starostlivosti (skutočne bezplatná zdravotná starostlivosť je totiž len proklamovaná idea, nie reálny stav).

To je humánne?
Predsa úplne každý má právo svoje základné životné potreby uspokojiť na ľudsky dôstojnej úrovni.

A je tu ešte aj druhá strana (súčasnej) mince.
Náš sociálny systém funguje na princípe solidárnosti a na predpoklade, že značná väčšina občanov pomoc nepotrebuje. A že (akékoľvek) sociálne dávky sú vyplácané z toho, čo do štátnej kasy odvedú pracujúci.
Z čoho vyplýva, že (napríklad) môj manžel, ktorý pracuje vyše 26 rokov a nebol ani deň nezamestnaný, zo svojej hrubej mzdy dostane na účet niekedy len polovicu peňazí - druhá ide na dane a na všetky možné odvody.

Prečo je nutné, aby v tejto spoločnosti do štátnej kasy pracujúci odviedli značnú časť svojho príjmu priamo, a ďalšiu značnú časť (spolu skoro 50 percent) nepriamo (cez DPH, spotrebné dane, správne a miestne poplatky, kolky za právne úkony, atď.)?
Prečo je v tejto spoločnosti takto (doslova) potrestaný (vlastne okradnutý) každý pracujúci človek?

Tento systém je navyše dlhodobo neudržateľný. Spoločnosť starne (priemerná dĺžka života sa zvyšuje), pôrodnosť klesá, práce ubúda (a bude ubúdať), takže pomaly (ale iste) smerujeme k stavu, keď by mala pracujúca menšina živiť nepracujúcu väčšinu (starých, chorých, nezamestnaných a nezamestnateľných).
Čo je nonsens.

Riešenia pritom existujú - a mnohé z nich sú dokonca vyskúšané v praxi a fungujú viac ako dobre.
(Ako príklad nepodmienený základný príjem.)

Prečo sa teda stále držíme tohto nefunkčného a nespravodlivého súčasného systému?

Kategória:

Komentáre

K dôchodkom.

Súčasný systém vyplácania dôchodkov je jednoducho neudržateľný, lebo prírastok obyvateľstva na to nestačí.
Autorom súčasného konceptu je Otto von Bismarck, vymyslel ho v 19. storočí, kedy bola priemerná dĺžka života cca 50 rokov.

Dnes sa však slovenské ženy v priemere dožívajú 78 rokov, muži zhruba o osem rokov menej, a to je medzi najhoršími výsledkami spomedzi krajín Európskej Únie.

V roku 1979 sa na Slovensku narodilo 100 240 detí, v roku 2011 iba 60 813.

Takže keď si rodiny budú zakladať málo početné populačné ročníky z deväťdesiatych rokov 20. storočia a úvodu 21. storočia, systém dôchodkov nutne zlyhá.
Viac tu: http://www.konzervativizmus.sk/upload/pdf/Budzakova_ESEJ_2010.pdf

Ešte k automobilkám.

Vo výrobe áut sme svetovou jednotkou, aspoň pokiaľ ide o počet vyrobených áut na tisícku obyvateľov. Tri automobilky na Slovensku v roku 2011 vyprodukovali 640-tisíc vozidiel, čo predstavuje 118 kusov na tisíc ľudí.
A každoročne sa plánuje nárast výroby, však ako inak.

Smutno-smiešne pritom je, že na podnikových parkoviskách len ťažko nájdeš značky áut, ktoré sa v danom podniku vyrábajú. Pre zamestnancov tých závodov je to totiž veľmi drahá záležitosť, a to sú pritom v automobilovom priemysle najvyššie priemerné platy.

Pred vyše 100 rokmi Henry Ford presadzoval myšlienku lacného auta pre všetkých (a jeho zamestnanci si skutočne fordky mohli v pohode dovoliť) a tiež tvrdil, že spokojný zamestnanec toho urobí viac ako traja nespokojní.
Skúste sa spýtať dnešných zamestnancov v slovenských automobilkách, či sú spokojní (jednej z nich sa vraví mlynček na ľudí a v druhých dvoch to nie je o moc lepšie).

Tomu sa vraví pokrok.

K ukradnutej polovici platu pracujúcich.

MM raz ročne dostáva k riadnej mzde a každomesačným príplatkom (zaplatené nadčasy, zaplatené odpracované sviatky a soboty, osobné ohodnotenie, jazykový príplatok) aj odmenu za hospodársky výsledok v predchádzajúcom roku. Raz ročne dostáva k riadnej mzde a každomesačným príplatkom aj tzv. dovolenkový plat a na konci roka tzv. vianočný plat.

Týmto mu hrubá mzda poskočí riadne vyššie, ale čo z toho, keď mu tým aj riadne poskočí sadzba preddavku dane z príjmu. Dostane sa totiž až na tzv. milionársku daň, čo je skutočne irónia. MM sa vždy živil prácou svojich rúk, behá po podniku v montérkach, niečo reálne vytvára, a milionárom asi tak skoro nebude (ak vôbec).
Takže dostane síce (nejakú) odmenu, ale reálne nedostane nič. Ako v tej rozprávke o rybárovej dcére (dar-nedar, ani oblečená-ani nahá, ani pešo-ani na koni).

Tzv. "milionárska daň" je z dlhodobého hľadiska jeden z najhlúpejších nápadov našich politikov. Tí, ktorí zarábajú najviac, si totiž svoje príjmy "ošetria" tak, že idú do niektorého z daňových rajov - čiže štát z toho nemá nič.
Zvýšené sadzby dane z príjmu tak platia len obyčajní ľudia (najčastejšie zamestnanci), ktorí mali tú smolu, že prekročili určitú príjmovú hranicu, pričom tá hranica je v porovnaní s príjmami tých najbohatších vyslovene smiešna.

V každom prípade - každý zamestnanec mesačne zo svojho platu odvedie do štátnej pokladnice za zdravotné poistenie 4%, za nemocenské poistenie 1,4%, za starobné poistenie 4%, za invalidné poistenie 3% a za poistenie v nezamestnanosti 1%, čo je spolu 13,4%.
Plus daň z príjmu, samozrejme.

Spolu s ostatnými nepriamymi daňami a poplatkami (zo všetkého, čo si kúpime, ide do štátnej kasy DPH, k tomu spotrebné dane a tak ďalej) to skutočne bežne robí cca polovicu príjmu.
Najlepšie je to vidieť na dni daňovej slobody, ktorý bol v roku2012 "UŽ" 1. júna - oproti 3.júnu v roku 2011. V roku 2013 sme sa zase dostali na 3.jún: http://www.aktuality.sk/clanok/229908/od-dnes-pracujeme-pre-seba-je-den-...

Ono, aj by to jeden nejako predýchal, keby na Slovensku z týchto "spoločných" peňazí všetko perfektne fungovalo - školstvo, zdravotníctvo, súdnictvo, infraštruktúra, verejná doprava...
A ono akosi furt nič.

Jeden zo základných problémov je, že sme sa rozhodli zdaňovať PRÁCU. Čo je mimoriadne stupídny nápad, pretože tí, ktorí vykonávajú nejakú činnosť pre druhých, sú doslova okradnutí za to, že vôbec pracujú.
Stupídnejšia čerešnička na tortičke je potom už len progresívna daň - čím viac zarobíš, tým viac ťa štát ošklbe.

Idea základného príjmu (link na pokec o ňom som dala pod text úplne hore) je založená na tom, že sa zdaňuje SPOTREBA, čo je rozhodne logickejšie (čím viac spotrebuješ z toho, čo sme spoločne vytvorili, tým viac za to do spoločného zaplatíš) a bez debaty spravodlivejšie (spotrebúvajú všetci, bez ohľadu na to, či pracujú pre druhých alebo nie - všetci potrebujú minimálne jesť, piť, niekde bývať a niečo si obliecť).

Poriadne tazku temu si priniesla.

Prebehla som clanok o nepodmienenom zakladnom prijme. AJ to, co napisala Slniecko. Mam pribuzneho v Irsku a zije trvalo na akychsi socialnych davkach, dlhodobo nepracuje, mlady. zdravy clovek a funguje. Byva, stravuje sa, oblieka sa. Problemom je, ze on zatial do spolocneho nedal nic. Teda vlastne dal, dceru, ktoru tiez zivi stat. Vlastne pracujuci Iri z dani.

Este mi to pripomenulo socializmus. Vsetci sme museli byt zamestnani. Skoly boli zadarmo, rozdiely v plate vysokovzdelaneho a nevzdelaneho velmi male. Bola to v podstate zakryta nezamestnatost, ale bola socialna istota. Boli vdovske, sirotske davky, socialne stipendia. Nemali sme nezamestnanych, kazdy mal nejaky prijem. Chodili sme na dovolenky do Bulharska, do divadla ( hoci na ROHacke listky), vsetci rovnako. Kto chcel viac, ukradol cosi z druzstevneho, privyrobil si na fuske, zobral nejaky uplatok. A frflali sme, velmi sme sa tesili zmene.

Ludia nie su na dostatocnej moralnej vyske. Chcu mat stale viac, viac ako ini. Aby stat ma dostatok penazi na zakladny nepodmieneny prijem, niekto musi statnu pokladnicu naplnat, niekto robit musi. Dokedy by to bavilo tych, co chcu mat viac, aby "zivili" ostatnych. Taketo riesenia vyzaduju vyspelu spolocnost a taku nemame.

Socialny system zapadnych europskych statov je zastaraly, nezodpoveda sucasnemu prilivu ludi z byvalej vychodnej Europy, ale aj Azie, Afriky. Som presvedcena, ze napr.UK dava za posledne roky na socialne davky ovela viac ako predtym a otvoreny pracovny europsky trh nebude udrzatelny.

Operujes s pojmami spravodlivy, solidarny, humanny. TIeto pojmy v trhovej ekonomike neexistuje.

Zapadoeuropske ekonomiky su ovela ludskejsie ako severoamericke, je to naozaj iny kapitalizmus, ale americky model sa bude sirit, lebo ponuka vybranym jednotlivcom este ovela viac a ovela viac ludi bude este chudobnejsich.

Pamatas si uroven Marxovho vrcholu vyvoja ludskej spolocnosti.? Ked imperializmus dosiahol svoj vrchol, ludia maju dostatok a pracuju z radosti a peniaze pomaly zanikaju. To sa vola utopia. Zapletiem sem este Kohlbergovu teoriu moralneho vyvoja, na ktorom stupni je vacsina ludi?

Bremeno socialneho systemu je v kazej spolocnosti na strednej vrstve. Vsade existuju socialne slabi, ti ozaj nudzni a aj prizivnici, ktorych stredna vrstva zivi zo svojich dani. Kazda ekonomika ma samozrejme inak nastavene, co je nudza a co je stredna vrstva.

Mas velmi dobre napady, ak chceme dalej diskutovat, teda neviem, ci to este niekoho ineho zaujima, rozdel to svojim logickym pristupm na mensie temy, prosim Ta. Nic nevyriesime, ale ja si mozno zase kus v sebe vdaka Tvojim zdrojom a postrehom ujasnim. Sebecke, asi ano, ale Ty si skvely intelektualny motor Smile

no, skutocne krasny clanok Geo, i super doplnenia, i tvoje Luba.
a tak sa nad tym zamyslam, aj som sa k clanku parkrat vratila, i k prispevkom v diskusii... a tak si tak rozmyslam. radim sa k strednej vrstve - donedavna zijuc stylom z ruky do ust - mama na materskej s obcasnymi brigadami, otec - zivnostnicek stolar, tahajuci rodinny rozpocet ako vladal /vivat cestni zakaznici, bo ta horna vrstva v nasom regione ma fakt obcas problem zaplatit - nie problem z coho, ale problem preco, ked nemusi/. stastny to den, ked som nastupila do prace. ani teraz nevyskakujeme, dovolenky si zatial nedovolim planovat. ale nasr....at ma vie jedna vec - mm drie od rana do vecera, ja taham denne, nocne dvanastky za trosku viac ako minimalnu mzdu. pozriem do bytu pod nami. dvaja pracuju - pomahaju svojej mame, s ktorou ziju a skutocne nevyskakuju. ten treti - ten parazituje na vsetkych, obtazuje vsetkych, vytvara napatie - fakt napatie, lebo nikto nevie, kedy padne ta povestna kvapka... a tak rozmyslam - drieme ako kone, toto hoviatko zneuziva rodinu i socialny system a je mu najlepsie...
ked pozriem do skoly - znechutene tvare ucitelov, rovnako i ziakov, pomocky - pomaly pamatajuce casy, ked moja sestra drala lavice v tej istej skole...
tak ma fakt napada, kam sa sypu peniaze, ktore nam zoberie z platov stat? v nemocnici na nic peniaze nie su - na to, co maju nove - ked len pozriem tot na nedavny cas, kedy moje dietko starsie lezalo v nemocnici - skutocne to nove, co tam bolo - bolo z penazi sponzorov. pani doktorka poznamenala, ze i k liekom sa dostavaju rychlejsie vdaka peniazom sponzorov... dobre - dostanu platy zo statnych penazi. skolstvo - stale pytaju sponzorske prispevky - pritom platime za knihy - za pouzivanie pouzitych, za zakupenie novych, za pouzivanie novozakupenych, zaplatime za knihy, ktore v tom roku do skoly nedodaju/nedodali, lebo... peniaze za konkretne nedodanie knih sa nemohli presunut do dalsieho roka, to sme opat zaplatili... platime pomocky, stravu, sponzorske, ked je nejaka akcia, zatiahneme ju... ok, opat ucitelia dostavaju platy zo statnej kasy... s ohladom na sumy, ktore v priebehu sk. roka od nas skola vytiahne - netvrdim, ze skolstvo je bezplatne... skutocne, ked okresem to co zarobim o dan, o vsetky poplatky - mestu, skole, skolke, tak sa stale divim, ze tento system ako taky este funguje, ze sa nezrutil... lebo neverim, ze som takto na tom jedina... tiez sa vsak nedivim ciernej ekonomike - ja dam, ty das - bez papiera a pomohli sme si obaja...

Odpíšem na všetko, ale teraz odchádzam do BA, prídem neskoro, tak sa k tomuto dostanem asi až zajtra.

Ludia nie su na dostatocnej moralnej vyske. Chcu mat stale viac, viac ako ini. Aby stat ma dostatok penazi na zakladny nepodmieneny prijem, niekto musi statnu pokladnicu naplnat, niekto robit musi. Dokedy by to bavilo tych, co chcu mat viac, aby "zivili" ostatnych. Taketo riesenia vyzaduju vyspelu spolocnost a taku nemame.

Toto je základný omyl v hodnotení druhých (niekedy možno rozpíšem v extra článku, sú o tom zaujímavé psychologické výskumy), ktorému podlieha množstvo ľudí - tí druhí sú bakaní.

Ale nie sú. Tí druhí len žijú, ako v daných podmienkach vedia.

Ak by si bola v pozícii, že sociálne dávky sú vyššie ako plat, ktorý by si teoreticky mohla dostať, išla by si do práce?
Však by si bola sprostá.

Nejdem písať o Írsku, mám len spostredkované info, ale toť v našej dedine mám príkladov habakuk, vídam ich denne, často s nimi hovorím.
Ak by tunajší nezamestnaní zohnali nejakú prácu, bola by to len nekvalifikovaná drina za minimálnu mzdu. Odrátaj si cestovné a nejakú tú stravu (mimo domu sa nenaješ za rovnaký peniaz ako doma, kde si sám navaríš), tak si v porovnaní so sociálnymi dávkami v mínuse.

Zmenia sa podmienky, zmení sa aj správanie (drvivej väčšiny) ľudí.

Mozno som skeptik, ale ludia su bakani. Robia, len ked musia, vyplati sa im to a/alebo su kontrolovani, cest vynimkam. Daj nejaky model takehoto riesenia na Slovensku, stale si to v reale neviem predstavit.

Socialny system zapadnych europskych statov je zastaraly, nezodpoveda sucasnemu prilivu ludi z byvalej vychodnej Europy, ale aj Azie, Afriky. Som presvedcena, ze napr.UK dava za posledne roky na socialne davky ovela viac ako predtym a otvoreny pracovny europsky trh nebude udrzatelny.

Neudržateľný je už teraz, to len my naďalej tancujeme v salónoch prvej triedy, hudba hrá, a Titanic sa nezadržateľne potápa.
Záchranných člnov je málo.

Operujes s pojmami spravodlivy, solidarny, humanny. TIeto pojmy v trhovej ekonomike neexistuje.

Zapadoeuropske ekonomiky su ovela ludskejsie ako severoamericke, je to naozaj iny kapitalizmus, ale americky model sa bude sirit, lebo ponuka vybranym jednotlivcom este ovela viac a ovela viac ludi bude este chudobnejsich.

Trhová akonomika (a jej dravejšia severoamerická verzia) nás doviedla k tomu, že sme zaprasili celú planétu, otrávili vzduch, vodu a pôdu; tri štvrtiny ľudstva žije v biednych podmienkach, polovica pod hranicou chudoby, štvrtina umiera hladom.
To sa bavíme o miliardách ľudí.

Povedala by som, že sú to dosť pádne argumenty na to, aby sa konečne zaviedol iný systém. Spravodlivý, solidárny a humánny.

Mas napad, ako zacat, pridam sa. Ja som furt len na urovni "moj paralelny svet". To si viem predstavit aj celkom zariadit.

Dám nižšie.

Pamatas si uroven Marxovho vrcholu vyvoja ludskej spolocnosti.? Ked imperializmus dosiahol svoj vrchol, ludia maju dostatok a pracuju z radosti a peniaze pomaly zanikaju. To sa vola utopia. Zapletiem sem este Kohlbergovu teoriu moralneho vyvoja, na ktorom stupni je vacsina ludi?

Karl Marx mal nepochybne zaujímavé myšlienky, ale jeho paradigma (v spoločnosti je prítomný verejný konflikt, ktorý sa dá odstrániť iba nastolením komunistickej spoločnosti, predovšetkým na základe zrušenia súkromného vlastníctva a spoločenských tried) je na úrovni 19. storočia. Však ako inak, vtedy žil.
Dejiny nám jasne ukázali, že tudy cesta nevede.

Lawrence Kohlberg sám dokázal, že zmenou podmienok sa z/mení aj ľudské správanie.

Pan Marx bol velmi mudry clovek a jeho komunizmus sme sprznili sebe vlastnym sposobom a urobili sme z tohto pojmu nadavku. Dejiny nam v podstate neukazali nic, lebo socializmus vznikol z feudalizmu, co nebolo viziou pana Marxa. Ktovie ako by to vyzeralo bez dvoch vojen v Europe a premenou monopolizmu na socializmus povedzme v Nemecku. Samozrejme, dnes zbytocna uvaha.

Neviem, co pan Kohlberg dokazal ale ja stretavam ludi na urovni 2 az 4. Smile

Však hej, Marx bol múdry, ale uvažoval na úrovni svojej doby. Základný verejný konflikt v spoločnosti nie je nutný.

K výskumom pána Kohlberga skús pre aspoň základné info kuk tu: http://cs.wikipedia.org/wiki/Lawrence_Kohlberg

Bremeno socialneho systemu je v kazej spolocnosti na strednej vrstve. Vsade existuju socialne slabi, ti ozaj nudzni a aj prizivnici, ktorych stredna vrstva zivi zo svojich dani. Kazda ekonomika ma samozrejme inak nastavene, co je nudza a co je stredna vrstva.

Neviem, ako u vás, ale v Európe (nielen na Slovensku, ale na celom starom kontinente) stredná vrstva mizne. Ľudia sa buď (málokedy) vyšvihnú vyššie, alebo (často) postupne klesajú nižšie a nižšie.
Ako žije súčasná stredná vrstva na Slovensku, veľmi dobre opísala Katka.

Minule som sa pýtala MM: "Robíš 26 rokov ako kôň, celý ten čas máš plat vysoko nad slovenský priemer, ako je možné, že nie si aspoň trochu bohatý? Aspoň trochu."

Takže ak to necháme na samospád, za pomerne krátky čas na svete bude skupinka veľmi bohatých a potom všetci ostatní na rôznych stupňoch chudoby až biedy.

Ano, k tomuto to smeruje. Vyprofiluje sa to na par super bohatych a svet otrokov v roznej forme. Tu to nie je tak vyrazne viditelne, lebo materialne veci su podstatne dostupnejsie, co neplati o sluzbach, zdravotnictve a skolstve. Len chlieb potrebujes denne a zubara raz za rok.

No, a na Slovesnku je bežné, že na toho zubára už jednoducho niet, lebo chleba treba. A ten sa dá aj tak medzi ďasnami poomieľať, pomiagať...

...tak ma fakt napada, kam sa sypu peniaze, ktore nam zoberie z platov stat?

Katka, štátna kasa je čierna diera na peniaze, však ako inak, každé hrable k sebe hrabú a z cudzieho krv netečie.
Veľmi zaujímavé informácie nájdete tu: http://www.cenastatu.sk/

Háčik je už v tzv. zastupiteľskej demokracii. Demokracia znamená vláda ľudu, ale ak k tomu slovu prilepíme zastupiteľská, tak už to nie je vláda ľudu, ale vláda zastupiteľov.
V tomto štáte žijú približne tri milióny ľudí v produktívnom veku. Teda tri milióny dospelých a takmer výlučne svojprávnych ľudí. A tým rozkazuje nejakých 200 panáčikov v parlamente a vo vláde (a nejakí tí "mocní peniazmi" za nimi, ktorí ťahajú špagátikmi panáčikov).

Celé zle.

Každý môže urobiť aspoň niečo, aby sa veci zmenili. Veľké veci sa predsa skladajú z množstva malých.

*****

Niečo pre "začiatočníkov"

Kupujte slovenské výrobky
Odignorujte zahraničné jogurty, aj keby mali akokoľvek lákavý obal a akokoľvek skvelú reklamu. Nakupujte čo najviac na trhu, u miestnych obchodníkov, v malých rodinných firmách.

Recyklujte a žite ekologicky
Trieďte plasty, papier, kovy, sklo. A potom to aj odneste do správneho zberného kontajnera. Zaobstarajte si plátenú nákupnú tašku - poskladaná sa v pohode zmestí do kabelky. Igelitky a igelitové sáčky patria do plastového odpadu.
Na nete je mnoho užitočných rád, ako žiť šetrnejšie k prírode, neplytvať energiami a vodou. Naštudujte si a zavádzajte postupne do svojho života.

Žite zdravo
Alebo - nemôžem pomôcť druhým, kým nepomôžem sama sebe.
Očistite si telo aj myseľ, jedzte zdravo, cvičte (piatich tibeťanov zvádne každý a trvá to pár minút), choďte čo najviac do prírody. Návodov je na nete kopec, vyberie si každý, kto si vybrať chce.

*****

Pre "pokročilých"

Zapojte sa do dobrovoľníckej aktivity
Každému podľa jeho gusta - chodiť venčiť psíkov do útulku, čistiť turistické chodníky, pracovať v niektorej neziskovke, ísť do workcampu...
Inšpirácie nájdete napríklad tu: www.dobrovolnictvo.sk

Cielene vytvárajte komunity
Ľudia sú spoločenské tvory, ale dnes žijeme navzájom odcudzene.
Zorganizujte opekačku/výlet pre obyvateľov vášho paneláka (alebo ulice, alebo rodičov detí zo škôlky, kde chodia aj vaše ratolesti... možností je X).
Nezostaňte pri jednodňových aktivitách (aj keď opakované sú tiež super), snažte sa vytvoriť skutočnú komunitu, ktorú niečo spája. Založte čitateľský klub, alebo krúžok ručných prác, pravidelne sa stretávajte, robte niečo spolu a hlavne sa rozprávajte.

Snažte sa byť čo najviac sebestační
Nie každý sa môže odsťahovať na ekologický statok, ale každý si môže aspoň niečo pre svoju potrebu zabezpečiť sám. Aj na tom najmenšom balkóne sa dajú vypestovať paradajky, "bezbalkónoví" majú aspoň okenné parapety, kde sa zmestí pažítka a bazalka.

*****

Pre "naozaj odhodlaných"

Vzdelávajte sa a šírte informácie ďalej
Naštudujte si čo najviac o problematike ekomomiky, založenej na úroku, o základnom príjme, o ropnom zlome, o občianskej spoločnosti, o priamej demokracii, o udržateľnom spôsobe života, permakultúre, mestách prechodu...
Naučte sa argumentovať a komunikovať asertívne. A hovorte s ľuďmi, vysvetľujte, a hlavne choďte príkladom (rečniť o dôležitosti šetrenia neobnoviteľných zdrojov a súčasne sa voziť na SUV sa akosi míňa účinkom).

Dobrovoľnícky pracujte pre obec, v ktorej žijete
Choďte pozbierať odpadky na detskom ihrisku a nerobte si hlavu s tým, že budete za idealistického hlupáka. Zaujímajte sa o to, čo sa okolo vás deje a angažujte sa (ako sme zachránili našu lokálku, som písala tu).

Moj osobny plan je takyto:
odstahovat sa na statok a urobit ho, co najekologickejsi.

Byt potravinovo, co najsebestacnejsi - nebudem podporovat chore potravinove retazce

Byt zdravotne, co najnezavislejsi - nepodporovat chory, nakladny zdravotny a velmi malo ucinny zdravotny system (nehovorim, ze vsetko je zle, sadru na zlomenu nohu si dam, aj cievu v srdci vymenit, ak bude treba)

Byt na verejnych sluzbach, co najnezavislejsi - mat privatnu cestu k domu, kde si budem odhrnat sneh vlastnym traktorom, mat vlastnu studnu aspon na zahradu, kurit drevom, nechodim volit uz teraz

Byt nezavisky na skolskom systeme aspon do urciteho veku dietata - mna sa to uz nastastie netyka, synovia tvrdia, ze deti mat nebudu, dcera zatial tiez, ale ak, chce deti homeschoolovat, v com by som jej rada pomahala.

Odvadzat statu len to uplne minimalne minimum. V mojom pripade hovorim o case, ked by mi stat teoreticky mal zacat vracat, co som do jeho kasy prispela, velmi tomu neverim.

Vytvorit si svoj maly paralelny, co najnezavislejsi svet. Pripadne sa spajat do komunit s podobne zmyslajucimi. Zatial nemam chut sa spajat s nikym, ale mozno je to faza "vyvoja"

Ak budem vo svojom idealisticko-utopistickom scenari pokracovat, vznikne vela takychto paralelnych svetov a ak stat neprinuti ludi k poslusnosti represnymi opatreniami, zacne sa svet menit. A stat su predsa tiez len tony uradnikov a mozno aj im sa raz preje sucasny stav zitia.

Iny scenar nemam, vacsina ludi okolo mna je so svojim zivotom velmi spokojna, maju vsetko materialne a to im staci. Maju pocit, ze ziju v najlepsej krajine sveta, ockuju deti proti trom chripkam, cakaju na lekara 13 hodin alebo 2 dni, nevedia vyliecit beznu hnacku, nevedia uvarit zeleninovu polievku, v zivote nevideli rast mrkvu v zahrade, akceptuju vsetky stupidity skolskeho systemu, nevadi im, ze mame za obrovske mestske dane len tony uradnikov, ale neodhrnute chodniky a cesty, lebo peso vobec nechodia, kupuju si kazdy rok novy model traku, kempuju v obrovskych luxusnych privesoch, ktore rozostavia ako domy vedla seba v kempe v nadhernej kanadskej prirode, pozeraju televizor a popijaju plechovkove pivo a maju specialny pristorj na vyrobu margarity, ktoru tiez na litre popijaju, okrem odtienov sedej neprecitali za posledne roky inu knihu, miluju pocitacove hry, mobilny telefon im prirastol k ruke a sediac v kempe na stolickach vedla seba, navzajom si textuju, hodiny sa dokazu bavit o hokejovych vysledkoch, deti od prveho dna zivota strcia do samostatnej spalne a materinsky cit, to by ste zbytocne vysvetlovali. Ale su stastni, naozaj su stastni a ja im niekedy zavidim.

Ja vela z toho, co pises, ze ini nevedia, urobit viem, a ked teda uz to mas takto premyslene, tak ja suhlasim, len sa mi nechce rozmyslat ROFL Ak teda takto nejako zit zacnes, tak na traktor a ine mame vhodneho vsemajstra babuna, a ja, sa prisposobim, pyriac zacnem ukladat veci triedivo, kludne budem hnoj rozhadzovat, len ma musi niekto niekam s takymto zivotplanom odniest, ale to je len docasne vcul, lebo je toho strasne moc vela, co musim riesit, a tak som nedobra k prirode, nespominam si na sny, a len paberkujem paraziticky od kadekoho, co si dokaze spomenut na nieco pekne Smile

Ľubka, tvoj scenár sa mi páči, mám nachystaný podobný na staré kolená (vlastne máme s MM), náš dom bude len pre dvoch priveľký.
A zatiaľ robíme aspoň to, čo sa nám dá robiť teraz Smile ;-).